11 Mart 2022 Haftalık Ekonomik Bülten

Haftalık Ekonomik Bülten


*ECB: Net APP varlık alımı üçüncü çeyrekte sona erecek

Lagarde:

-Ekonomik görünüme yönelik riskler arttı, Ukrayna'daki gelişmeler tedarik sıkıntılarını yeniden ön plana çıkarabilir

-Enerji maliyetlerinde artış talebi aşağı çekebilir

-Enflasyon görünümü için riskler kısa vadede yukarı yönlü

*ECB/Lagarde: Ukrayna savaşının ekonomik aktiviteye ve enflasyona kayda değer etkisi olacak


Putin:

- Batı, ne olursa olsun yaptırım uygulayacaktı

- Batı'nın yaptırımları bazı sorunlar yarattı ama bunları çözeceğiz

Lavrov:

- Üç tur görüşme yapıldı, önerilerimiz Ukraynalı tarafa ulaştı, onlar da spesifik yanıtlar vermeye söz verdiler

- Putin ve Zelenskiy görüşebilir, Putin buna karşı değil

- Batı'ya bir daha asla bağımlı olmamayı deneyeceğiz


Putin:

- (Gübre piyasası) Gıdalar daha pahalıya yapılacak

- Eğer Batı Rusya için sorun yaratırsa, dünya piyasaları için kaçınılmaz sonuçları olacak

Putin, ülkesine uygulanan yaptırımların Batılı ülke vatandaşlarına daha yüksek gıda ve enerji fiyatları şeklinde yansıyacağını ve Moskova'nın bu durumdan 'güçlenerek' çıkacağını söyledi


Kuleba:

- Dengeli diplomatik çözüm arayışları için hazırız

- Ukrayna teslim olmayacak

- Lavrov'un talep listesi teslimiyet anlamına geliyor

- Lavrov, bu krizde dışişleri bakanlarının ne yapmaları gerektiği konusunda bizden farklı bir izlenime sahip


ABD/Harris:

- NATO sınırlarının her santimetresini savunmaya hazırız

- Polonya'ya Patriot füze sistemleri gönderdik


Lavrov:

- Ukrayna'nın askerileştirilmesini istemiyoruz

- Zelenskiy konuşmasından şunu anlıyoruz, yaklaşımımızı anlamaya başlıyor

- Bu krizi de aşacağız

- Ukrayna tarafsız bir ülke olmalı

- Ukrayna'nın da güvenliğini istiyoruz ama Rusya'nın da güvenliğinin sağlanmasını gözetiyoruz


Rusya Sanayi Bakanı: Rusya, gübre ihracatını geçici olarak askıya aldı


*Ukrayna'da hükümet arpa, şeker, tuz, et, çavdar ve sert buğday ihracatını yasakladı


*OPEC Genel Sekreteri Irak Petrol Bakanı ile görüştü, OPEC+'nın arz ve talep dengesini başarma, fiyat istikrarını sağlama gayreti vurgulandı


Asya-Pasifik'e yeni gerilim geliyor: 'Edepsiz Kim'i terbiye etme' vaadiyle Güney Kore Devlet Başkanı seçilen Yoon, ilk açıklamasında Kuzey Kore'ye 'yumruk gösterdi'


Yapılan sermaye desteğiyle TVF’nin ortaklık payı Halkbank’ta yüzde 75,3’ten yüzde 87,7’ye, VakıfBank’ta yüzde 35,9’dan yüzde 64,8’e yükseldi.


*TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi: 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 24,83 iken, bu anket döneminde yüzde 26,43 olmuştur


Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom'un yüzde 55'ini satın almak için sözleşme imzaladı


Ödemeler Dengesi, Oca'22 - Cari işlemler aylık 7,11 mr USD açık verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 20,22 mr USD oldu.


Yorumlar

Dünya'da

Ukrayna krizini ve yaptırımların uzun süre devam edeceği, Rusya'nın Çin ödeme sistemlerine, altına ve kripto paralara kayacağı, Rusya'nın üreticisi olduğu alanlarda başta gübre, buğday, nikel, bakır, alüminyum, kereste gibi ürünlerin fiyatlarının artacağı, global olarak Ukrayna krizinin dünyada %3 ekstra bir enflasyon getireceği öngörülmekte.


Ukrayna kriizi bahanesi ile FED'in faiz artırım kademesini 50 baz puandan 25 baz puana düşüreceği beklentileri artmakta. Bu durum piyasalardaki negatif reel faizin yeni enflasyon beklentileri ile daha yükseğe çıkmasına yol açarak borsaların aşağı yönlü hareketlerinin azalmasına ve kripto paraların değerlenmesine yol açmakta.


Rusya'nın kripto para kullanımına dönük çabalar içine girme ihtimali, ABD ve AB de kripto para düzenleme eğilimini hızlandırmakta iken, daha önce petrol işlemleri için altından kriptolara dönem İran'ın yaptırımları aşmış olması kriptolardaki olumsuz eğilimi değiştirebilir.


Emtia fiyatları artmaya devam ederken belirsizlik ortamı değerli metallere destek verecektir. Rusya'nın fizki altın alımında KDV yı sıfırlanması süreç için örnek gösterilebilir.


Türkiye'de

Ukrayna krizi, rezervasyon iptalleri nedeniyle turizm gelirlerini düşürme, petrol, ithal gıda ve doğalgaz fiyatlarının artması ile dış ticaret açığı verme eğilimi döviz kurlarındaki baskıyı artırmakta.


S400 füzeleri ve diğer NATO yaptırımlarına Türkiye'nin de katılma ihtimali savaş nedeniyle Türkiye lehine olabilecek ticari ilişkileri olumsuz etkileyebilir.


Kur korumalı mevduata faiz oranları ve kur artış eğiliminin enflasyonun ciddi bir şekilde altında kalması kur korumalı mevduattan dövize geçişi artırabilir.


Kredi faizlerinin düşük kalması ve kurun önce 13.70 bandında şimdi ise 14.7 bandında baskılama eğilimi ve döviz satışı, negatif reel faizden faydalanmak isteyen ve kredi kullanabilen firmaların döviz alarak ithalat eğilimini patlatmış durumda. Geçen ay 10 milyar doların üzerindeki dış ticaret açığı ve kurun baskılanması için dolaylı olarak döviz satışı uzun süre sürdürülemez durumda.


Faizlerin artırılması ekonomik durgunluk ve enflasyon yaratacağı ve hükümet politikaları ile beklenmez ve kur korumalı mevduatı. 500 milyar liranın üzerine çıkması nedeniyle kurun serbest bırakılması mümkün görünmez iken, genel kanaat 94 dönemi Çiller Süper Bonolar dışında başka seçenek kalmayabileceği genel olarak dillendirilmektedir.


3 aylık bir dönemde enflasyonun çok üzerinde TL faizli olabilecek süper Bonolar, dövize gidebilecek paranın faize yönelmesi ile kur üzerindeki baskıyı geçici süre azaltma imkanı sağlayacaktır. Süper bono açıklaması bu imkandan faydalanmak için TL ye geçiş aşamasında k