11 Temmuz 2021 Pazartesi Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Avrupa KomisyonuAvro bölgesi için büyüme tahminlerini bu yıl için yüzde 4,8'e ve 2022 için yüzde 4,5'e yükseltti.


Bugün yapılacak kabine toplantısında bayram tatili ile ilgili kararın alınması bekleniyor.

Geçen ay yasaklanan, Polietilen hurda ithalatı serbest bırakıldı.


Fed: -Risklerin oluşması halinde para politikasında gereken ayarlamaları yapmaya hazırız -İkinci çeyrek verileri talepteki gücün devam ettiğini ortaya koydu

Moody's tarafından hazırlanan raporda hükümetlerin pandemi dönem desteklerini çekmelerinin kredi notlarına etkisinin sınırlı olacağı kaydedildi..


Moody's gelişen piyasalarda anılan desteklerin gelişmiş piyasalara göre daha uzun sürmesinin gerekeceğini de tahmin etti. G20'de yer alan gelişen ülkelerin %70 aşılanma oranlarına 2022 ortası ile sonu arasında ulaşacaklarını öngördü.


Çin'de TÜFE aylık yüzde 1,1 artsa da beklentilerin altında gerçekleşirken, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 8,8 yükseldi.


Haziran ayında otomotiv üretimi yüzde 3,8 artışla 107 bin 219 adet oldu.


Ödemeler Dengesi, May'21 - Cari işlemler aylık 3,08 mlr USD açık verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 31,85 mlr USD oldu.


Piyasa Katılımcıları Anketi, Tem'21 - Yılsonu beklentisi TÜFE için %15,6 (ö.%14,5); USD/TL için 8,99 (ö.8,95) oldu. 2021 yılı büyüme beklentisi %5,8 (ö.%4,9). 12 ay sonra TÜFE %12,6 (ö.%12,1) ve USD/TL 9,34 (ö.9,23) bekleniyor. 2022 yılı büyüme beklentisi ise %4,0 (ö.%4,0).


Türkiye CDS primi 386.45 puan.


Vix korku endeksi %14.84 ekside 16.18 puan


Yorumlar


Dünya'da


Küresel piyasalarda FED toplantı tutanaklarıyla belirsizlikler artmış durumda. ABD enflasyon verileri ve Powell'ın açıklamaları beklenmekte.

İngiltere, Hollanda gibi ülkelerde delta varyantı vaka sayılarındaki artış dikkat çekmekte.


İsrail 3. doz aşı kararı alması aşı ihtiyacının devam edeceği şekilde yorumlanmakta.


Türkiye'de

Yüksek enflasyon ve yurtdışı faiz artışı/tahvil alımı azaltılması beklentisi faizlerin aşağı inmesini engellerken, KGF kredilerine ilişkin planlanan düzenlemeler, Kamu Bankalarının sermaye artışına dönük çalışmalar, Erdoğan'ın Kürtlere dönük açıklamaları ve teşkilatlara verdiği çalışma talimatı ise Erken Seçim ihtimalini güçlendiren gelişmeler. Bu ihtimal dahilinde faizlerin aşağı çekilmesi döviz kurunu artıracak ve riskleri artıracak gelişmeler olarak değerlendirilebilir.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı