12 Kasım 2021 Günlük Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten

Uruguay ve Peru 50bp, Meksika 25bp politika faizlerinde artışa gitti.

Çin'de Bekarlar Günü alışveriş festivalinde toplam satış 84,5 milyar dolarla rekor kırdı. Salgın yılı 2020'de satışlar 78 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Goldman Sachs analistleri, EURUSD'nın önümüzdeki yıl 1,16-1,18 bandında hareket etmesini bekliyor

AB, Doğu Akdeniz'deki petrol arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye uyguladığı yaptırımları bir yıl uzattı

Çalışma Bakanlığı: Öncelikli gündemimizde EYT bulunmuyor

İstanbul'da ekmek fiyatlarındaki artış resmileşti: Bugünden itibaren İTO’ya bağlı tüm fırıncılar zamlı satacak. Normal ekmek 2.5 TL oldu.

Ödemeler Dengesi, Eyl'21 - Cari işlemler aylık 1,65 mr USD fazla verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 18,44 mr USD oldu.

Dış Ticaret Endeksleri, Eyl'21 - Birim Değer Endeksi önceki yılın aynı ayına göre ihracatta %11,8 arttı; ithalatta %23,4 arttı. MTA Miktar Endeksi ise önceki aya göre ihracatta %1,0 azaldı; ithalatta %3,2 azaldı.

Menkul Kıymet İstatistikleri, 5 Kas - Yurt dışında yerleşik kişilerin önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 274,39 mn$; DİBS ve ÖST portföyü ise 32,35 mn$ arttı.

YP Mevduatları, 5 Kas - Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 0,43 mr$ arttı ve 233,30 mr$ oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 0,01 mr$ azalarak 142,82 mr$; tüzel kişilerin mevduatı 0,44 mr$ artarak 90,48 mr$ oldu.

Türkiye 5 yıllık CDS primi 385.53 puan Vix korku endeksi %5.71 ekside 17.66 puan

Yorumlar

Dünya'da Gelişmekte olan ülkeler, Fed tahvil alım programı azaltımı ve faiz artırımları öncesi, kendi ülkelerine yatırım ve sıcak para çekmek amacıyla faizleri genel olarak artırma eğilimindeler. Çin emlak sektörü kaynaklı borç krizi nedeniyle faizlerin artış eğiliminin daha fazla belirginleşmesi bekleniyor.

Türkiye'de Yabancıların borsadan hisse alma eğilimleri artan kurlarla belirginleşmiş görünmekte.

Gerçek kişi Yerli yatırımcı döviz almaz iken şirketlerin yıl sonuna dönük döviz pozisyonu kapatma ihtiyacı nedeniyle döviz hesaplarında artış eğilimi görülmekte.

Uzun süreden beri ilk defa cari fazla verilmesi döviz kurlarında cari noksan kaynaklı baskıyı azaltacaktır.

Faizlerin düşeceği beklentisi ile örtülü bir devalüasyon yapılırken, cari fazla ve yabancıların borsa alımı ile sıcak para hareketleri dövizin artış eğilimini azaltacak, şirket pozisyon kapatma eğilimleri artıracak faktörlerdir.

Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr

Kpro | Yönetim | Finans

#finans #ekonomi #enflasyon #altın #borsa #bist #DolarTL #faiz #btc #Ethereum #gümüş #işsizlik #para #tcmb #mevduat #yatırım #kredi #borsa #yatırımfonu #kur #gayrımenkul #hisse #tahvil #bülten

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı