13 Temmuz 2021 Salı Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Hindistan'da günlük Kovid-19 vaka sayısı yaklaşık son 4 ayın en düşük seviyesinde


İngiltere Merkez Bankası, HSBC, Barclays ve diğer büyük bankalar için pandemi döneminde uygulamaya koyduğu temettü ödeme sınırlarını bugünden geçerli olmak üzere kaldırdı


Yabancıya konut satışında hem Türkiye'de hem Antalya'da Haziran ayı rekoru: Antalya'dan en çok Iraklılar en az Almanlar konut aldı.

Kripto para ticaret hacimleri, Haziran ayında %40 düşüş gösterdi.

Global açlık son 15 yılın en yükseğinde.


Erdoğan Niğde-Ankara otoyolunda yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişen oranlarda indirim açıkladı.Bayram tatili 9. gün.Bayramda köprülerden ücretsiz geçiş, cuma günü gece yarısı başlayacak


CHP Gn Bşk Yard Öztunç; "İçişleri Bakanlığı resmi 2017 faaliyet raporuna göre devletin 107.658 silahı kayıp".


Perakende Satış Endeksleri, May'21 - MTA satışlar aylık %6,1 azaldı. Sektörel olarak bakıldığında; gıda, içecek, tütün %6,1; gıda dışı %7,6 ve otomotiv yakıtı %2,2 azaldı.


Sanayi Üretim Endeksi, May'21 - TA sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre %40,7 arttı; MTA sanayi üretim endeksi ise önceki aya göre %1,3 arttı.


Özel Sektör Yurt Dışı Kredileri, May'21 - UV kredi borçları 166,0 mr USD; KV (ticari krediler hariç) kredi borcu 9,6 mr USD.


Ciro Endeksleri, May'21 - MTA ciro endeksi önceki aya göre %3,3 arttı; sektörel ciro endekslerine bakıldığında sanayi %4,9 arttı; ticaret %2,4 arttı; hizmet %1,5 arttı ve inşaat %6,0 arttı.


Konut Satışları, Haz'21 - Önceki yılın aynı ayına göre %29,1 azalarak 134.731 konut satıldı. Toplam satışlar içinde ipotekli satışların payı %21,4; ilk satışların payı ise %29,8 oldu.


İşgücü İstatistikleri, May'21 - MTA İşsizlik oranı %13,2 oldu. Genç nüfus işsizliği ise %24,0 oldu.


İnşaat Maliyet Endeksi, May'21 - İnşaat maliyet endeksi aylık %4,41 arttı, buna göre yıllık %39,56 artmış oldu. Bina inşaatı maliyet endeksi ise aylık %4,42 arttı, buna göre yıllık %39,16 artmış oldu.


Türkiye CDS primi 390.83 puan


Vix korku endeksi %0.06 ekside 16.17 puan


Yorumlar


Dünya'da


Delta mutantının ortaya çıktığı Hindistan'da vaka sayılarının azalması, mutantla ilgili kaygılar açısından önemli olabilir.


ABD'de açıklanacak enflasyon verilerinin yüksek çıkması piyasada kısa vadeli olumsuz hareketlere yol açabilir.


Türkiye'de

İşsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmaktan uzak olduğu görülmekte. Atıl işsizliğin %27 seviyesine çıkmış olduğu hesaplanmakta.


Konut fiyatları ve inşaat maliyetleri artarken konut satışlarının %29 düşmesi, müteahhitlik sektöründe sorunların artmasına yol açacaktır. İnşaat maliyeti endekslerinde kura bağımlı olmayan ürünlerde enflasyonun yavaşlaması beklenmektedir.


Perakende satış endeksleri azalırken ciro endekslerinin artması aylık enflasyonun etkisinin yansıması olarak görülmekte.


IMF raporunda dış borç oranının milli gelire oranının %40 seviyesine gerilemesi beklentisi döviz risklerinin azalacağı beklentilerini yasıtması açısından önemli. Hali hazırda %60'ın üzerinde olan oranın bu seviyeye düşmesi özel sektörün borç kapatması, cari açığın azalması ve döviz kurundaki artışın enflasyonun altında kalması beklentilerini yansıtmakta.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


4 görüntüleme0 yorum