14 Nisan 2021 Çarşamba Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |

Türkiye CDS primi 442.19 puan Vix korku endeksi %1.54 artıda 16.65 puan

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladığı kısmı kapanma yasakları İçişleri Bakanlığı tarafından ayrıntıları ile bir genelge ile 81 ile gönderildi. Buna göre hafta içi 19-5, hafta sonu tamamen sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yasaklar yabancıları ve belli işyeri, meslek gruplarını kapsamayacak. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara saat ve seyahat kısıtlaması olacak. Şehirlerarası seyahat toplu taşıma ile mümkün olurken, özel araçla belli şartlarda izin verilecek. Kafe ve restoranlar sadece paket servise açık olacak. Kuaför, hamam, sauna, spor salonları kapalı olacak. Genel kurullar 17 Mayıs sonrasına ertelenecek.

Erdoğan: Rusya ile şartlar ne olursa olsun açık tuttuğumuz diyalog kanallarının başarılı sonuçlara vesile olduğuna inanıyorum.

Fitch: -Biden yönetiminin kur politikaları konusunda Asya'daki ticari ortakları ile gerilimi azaltmasını bekliyoruz -Kur sürtüşmeleri Asya ülkeleri için sınırlı makro risk yaratıyor -Biden yönetiminin yaklaşımı ABD'nin Asya'nın görünümüne zarar verecek misillemede bulunmasına yol açacak kur gerilimlerini sınırlaması gerekli -İhracatın GSYH'da daha az yönlendirici olduğu Çin, Hindistan ve Japonya için riskler diğer Asya piyasalarına göre daha sınırlı

Moderna, mRNA tabanlı aşısının iki doz uygulandıktan 6 ay sonra da yüzde 90 oranında etkinlik gösterdiğini açıkladı

ABD'de açıklanmaya başlanacak ilk çeyrek mali sonuçlarının S&P 500'de yer alan şirketlerin karlarının 2018'den bu yana görülen en büyük büyümeyi ortaya koyması bekleniyor

ABD Yıllık bazda enflasyon Mart ayında yüzde 2,6 olarak gerçekleşirken, bu veriye ilişkin beklenti yüzde 2,5 seviyesinde bulunuyordu. Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018'den bu yana en yüksek seviyeye işaret etti.

Borsa Istanbul 100 endeksi 1.70 Cent ile son 10 yilin en dusuk seviyelerinde islem goruyor.... Yabanci payi 42.75% ile son 10 yilin en dusuk seviyesine inmiş durumda.

Çavuşoğlu: Mısır ile yeni bir dönem başlıyor

TÜİK: Perakende satış hacmi Şubat'ta aylık %3,4, yıllık %4,6 arttı

Tarım ÜFE, Mar'21 - Tarım ÜFE aylık %2,52 arttı. Buna göre artış yıllık %22,06 oldu.

Yorumlar

Dünya'da ABD ve Rusya arasındaki Ukrayna geriliminin, Biden'ın Putin'i davet etmesi sonrası azalacağı bekleniyor.

ABD enflasyon verilerinin beklenenden biraz fazla çıkmasına rağmen piyasalar borsa, altı ve kripto varlıklara yönelmesi ve dolar paritesinin düşmesi dikkat çekiyor.

Kripto varlıklardaki artışta son dönemdeki büyük yatırım bankalarının satın almaları dikkat çekmekte.

Türkiye'de Kapanma tedbirlerinin alınması piyasaların beklediği bir gelişme olması açısından piyasaları çok etkilemeyecektir.

Yarınki PPK toplantısından faiz değişikliği beklenmemektedir.

Yurt içinde olumlu bir hava bulunmaz iken yurtdışındaki olumlu havanın yurt içine yansıması konusunda CDS primlerinin düşmesi ve faizlerin düşürülmeyeceği beklentisinin artması takip edilmesi gereken hususlardır.

Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı

Haftalık Ekonomik Bülten DSÖ açıkladı: Omicron'un 2 yeni alt varyantı tespit edildi Rusya: Ukrayna’da Batı yapımı silah ve teçhizat imha edildi Powell: Eğer daha yüksek faiz oranı gerekir ise bunu ya