14 Ocak 2022 Günlük Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten

ABD ÜFE 9.7% olarak gerçekleşti

Birleşmiş Milletler, Türkiye ekonomisinin bu yıl %3,7 büyüyeceği tahmininde bulundu Ticari kredi faizleri yüzde 46'ya varırken tüketici kredilerinde de faiz oranları hızla yükseliyor. Bankalar ihtiyaç kredisine yıllık yüzde 39'a kadar çıkan faiz uygularken konutta oran yüzde 33, taşıtta yüzde 34'ü buluyor.Dünya

Erdoğan: Türkiye, Avrupa Birliği tam üyelik hedefine bağlıdır

Kamu bankalarında kredi kullanan müşteriler için kullandıkları kredileri vadesiz mevduat hesabında bir hafta tutma zorunluluğu uygulaması başladı.

BOTAŞ Genel Müdürü'nden 'tarifeli doğal gaz' açıklaması: 2.5 milyar metreküp tasarruf hedefliyoruz Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan,hava yoluna taban fiyat uygulaması getirilmesi gerektiğini söyledi.

TCMB net rezervi geçtiğimiz hafta 7,9 milyar $ a geriledi. (Önceki 8,3 milyar $) TCMB'nin swap işlemleri hariç net rezervi ise ise geçtiğimiz hafta -56,9 milyar $ oldu. (Önceki -56,4)

Özel Sektör Yurt Dışı Kredileri, Kas'21 - Özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borçları vadesine göre incelendiğinde; 159,6 mr USD borcun uzun vadeli; 8,2 mr USD borcun ise kısa vadeli (ticari krediler hariç) olduğu görülmektedir.

Tarım ÜFE, Ara'21 - Tarım ÜFE aylık %12,51 arttı. Buna göre artış yıllık %36,39 oldu. Piyasa Katılımcıları Anketi, Oca'22 - Yılsonu beklentisi TÜFE için %29,8 (ö.%21,4); USD/TL için 16,13 (ö.15,56) oldu.

2022 yılı büyüme beklentisi %3,7 (ö.%4,1). 12 ay sonra TÜFE %25,4 (ö.%21,4) ve USD/TL 16,85 (ö.15,56) bekleniyor. 2023 yılı büyüme beklentisi ise %4,2. oldu

Konut Satışları, Ara'21 - Önceki yılın aynı ayına göre %113,7 artarak 226.503 konut satıldı. Toplam satışlar içinde ipotekli satışların payı %20,0; ilk satışların payı ise %33,9 oldu.

Türkiye 5 yıllık CDS primi 574 puan Vix korku endeksi %15.27 artıda 20.31 puan Move volatilite endeksi %2.68 ekside 72.57 puan DXY Dolar paritesi 94.71 Baltık Kuru Yük İndeksi %7.60 ekside 1873 puan ABD 10 yıllık tahvil %1.70

Yorumlar Dünya'da ABD üretici fiyat endeksindeki yükseliş eğilimi devam etmekte. Enflasyonla birlikte Negatif reel faizin artması Fed faiz artış beklentilerini anlamsızlaştırmakta. Bu duruma paralel olarak dolar paritesindeki düşüş devam etmekte. ABD tahvil faizlerindeki artış eğilimi yavaşlamakla birlikte piyasaların yönü belirsizliğini korumakta. Emtia fiyatlarında yeni artış eğilimleri var iken Baltık yük endeksindeki sert düşüşler tedarik sorunlarındaki azalışı işaret etmekte. Vix endeksindeki sert artışlar piyasalardaki yön arayışına bağlı olarak portföylerdeki değişimin arttığını göstermekte.

Türkiye'de Merkez Bankası %14 gösterge faize rağmen Kredi faizlerindeki artış eğilimin devam ettiği ve %35 faiz oranlarından başladığı, mevduat faizlerinin aşağı indirilmesi için bankalara baskı yapıldığı, kur garantili mevduata geçiş için döviz hesaplarına yıllık %1.5 komisyon uygulanması gibi uygulamalarla, bir yandan kredi talebi azaltılmaya çalışılırken, bir yandan da döviz hesaplarının TL ye çevrilmeye çalışıldığı aynı zamanda düşük TL mevduat gibi birbiri ile çelişen ve uygulaması başarısız olması muhtemel politikaların aynı anda uygulandığı görülmekte.

Yüksek enflasyon ortamında düşük faiz politikası ve döviz hesaplarında bankaların cezalandırılması, paranın altın ve kripto para gibi kayıt dışı yatırım araçlarına yönelmesine neden olabilir.

Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr

Kpro | Yönetim | Finans

#finans #ekonomi #enflasyon #altın #borsa #bist #DolarTL #faiz #btc #Ethereum #gümüş #işsizlik #para #tcmb #mevduat #yatırım #kredi #borsa #yatırımfonu #kur #gayrımenkul #hisse #tahvil #bülten

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı