14 Temmuz 2021 Çarşamba Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


ABD CPI (Enflasyonu) 5.4% ile beklenenin üzerinde geldi.


TCMB faiz kararı bugün saat 14.00'te açıklanacak. %19 faizde değişiklik beklenmiyor.


AB içten yanmalı motorları üretiminin sona ereceği tarihi belirleyecek


3.Havalimanını işleten İGA’nın 2 milyar 90 milyon € kira borcunun silinmesinden sonra 5.8 milyar € kredi borcu vadesi 2 yıl uzatılarak ve faizi düşülerek refinansman yapıldı.

Yeni Zelanda tahvil alım programını bitirdi


Düzenleme ile Varlık yönetim şirketleri Kuruluşunda ödenmiş sermaye 50 Milyon TL asgari olacak ve izinleri BDDK verileceği belirlendi.


Ekonomiye ilişkin düzenlemeleri içeren torba kanun teklifi kabul edildi. 2021 de de işverenlere asgari ücret desteği aylık 75 TL olarak devam edecek, Finansal kiralama şirketleri tasfiyesini TMSF yapacak, kambiyo işlemi yapacak firmaların yeterliliği Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca denetlenerek ücret alınabilecek, çek nedeniyle verilen hapis cezalarının infazı duracak %10 ödeyen kişi Haziran 2022 ye kadar ödeme yapması gerekecek, rekabet kurulu üyelikleri, üniversitelerin kooperatif ilişkileri, gümrük ve tapuya ilişkin detay ve nispeten önemsiz düzenlemeler yer almakta.


Türkiye CDS primi 390.83 puan


Vix korku endeksi %5.88 artıda17.12 puan


Yorumlar


Dünya'da

ABD de açıklanan enflasyon sonrası dolar paritesi faiz indiriminin öne çekilmesi ve tahvil alımının azaltılması beklentisi ile arttı.

Ancak faizlerin artırılması global borç ve iflas dalgası etkisi, istihdam ve büyümenin eski seviyesine gelmemesi vb. nedenlerle ve enflasyonun düşeceği beklentisi ile henüz artırılması mümkün görünmemekte. Bu durum enflasyondan korunma amaçlı olarak emtia ve değerli madenleri yükseltme eğilimini artırabilir


Türkiye'de


ABD enflasyonu sonrası dolar kuru ve açıklamalar piyasaya yön verecek olup genel eğilim olumsuz yönde olacaktır.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı