15 Haziran 2021 Salı Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Türkiye CDS primi 375.61 puan Vix korku endeksi %4.73 artıda 16.39 puan


Erdoğan: Miçotakis'le güzel bir görüşme geçti. Miçotakis'in sessiz sakin bir yıl geçirme düşüncelerine katılıyorum


Erdoğan: S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, bunu yeniden aynı şekilde Başkan Biden'a ifade ettim


Erdoğan: S-400 gibi F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim


Biden: NATO liderleri yeni bir siber savunma politikasına onay verdi. Bu NATO'da bir ilk -Rusya zararlı eylemlerine devam ederse yanıt vereceğiz -Erdoğan ile pozitif ve verimli bir toplantı yaptık. (Erdoğan ile görüşmesi) Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum.


NY Fed anketine göre, tüketicilerin gelecek yıl için enflasyon beklentilerinde medyan Mayıs ayında Nisan ayındaki yüzde 3,4'ten yüzde 4,0'a yükselerek 2013'ten bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Gelecek 3 yıl için enflasyon beklentisi de yüzde 3,1'den yüzde 3,6'ya yükseldi.


Biden: Ukrayna'yı, kendi fiziksel güvenliğini sağlayabilecek bir konuma getireceğiz. Ukrayna'nın, NATO'ya katılmadan önce ülke içindeki yolsuzluğu bitirmesi ve tüm kriterleri karşılaması gerekiyor.


Goldman Sachs'ın dijital varlıklar bölümü başkanı Mathew McDermottt, müşterilerine Bitcoin'in ardından önümüzdeki aylarda Ethereum'da opsiyon ve vadeli işlemleri sunmayı planladıklarını söyledi


Hedge fonlar 5 yıl içinde varlıklarının %7'sini kripto varlıklarda tutmayı planlıyor. Intertrust tarafından yapılan araştırma hedge fonların 2026 yılı itibarıyla varlıklarının %7,2 kadar kısmını kripto paralara ayırmayı planladıklarını gösterdi-Financial Times


Türkiye, ambargo uygulayan Suudi Arabistan’a 3 SİHA sattı.Dünya


Bloomberg: Erdoğan'ın S-400 konusunda duruşlarının değişmediğini söylemesiyle Türk lirasının değer kaybı arttı


Ödemeler Dengesi, Nis'21 - Cari işlemler aylık 1,71 mlr USD açık verdi. 12 aylık cari işlemler açığı 32,74 mlr USD oldu.


Konut Satışları, May'21 - Önceki yılın aynı ayına göre %16,2 artarak 59.166 konut satıldı. Toplam satışlar içinde ipotekli satışların payı %17,8; ilk satışların payı ise %30,8 oldu.


Tarım ÜFE, May'21 - Tarım ÜFE aylık %0,43 azaldı. Buna göre artış yıllık %20,20 oldu.


Yorumlar


Dünya'da

NATO toplantısında Ukrayna'nın süreç sonunda üyeliğe kabul edileceği açıklaması ve Rusya'ya yaptırımların sertleştirileceği mesajı yeni ekonomik yaptırımları beraberinde getireceği beklentilerini artırmakta.


Türkiye'de


Erdoğan'ın S400 ve F35 ler konusunda aynı noktada olunduğu açıklaması, ilişkilerde ilerleme konusunda değişiklik olmayacağı beklentisi döviz kurunu yükseltti. Heyet görüşmeleri sonrası somut haberler gelmemesi kurları daha yukarı taşıyabilir


Cari açığın, döviz kuru yükselip ihracat için uygun bir ortam oluşturmasına rağmen devam etmesi, döviz risklerimizi artırmakta.


Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı