15 Nisan 2021 Perşembe Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |

Türkiye CDS primi 438.79 puan Vix korku endeksi %2.09 artıda 16.99 puan

Dolar Endeksi 91.677 ile 4 haftanın en düşük seviyesini gördü

Kılıçdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 8 CHP ve 2 HDP'li milletvekilinin yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki Cumhurbaşkanlığı tezkereleri TBMM'ye gönderildi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in faiz oranlarında bir artırıma yönelmeden önce aylık tahvil alımlarnını azaltacağını söyledi

Fed Başkanı Powell: - Kripto paralar da altın gibi spekülatif varlık - Kripto paralar aktif olarak ödemeler için kullanılmıyor - 2022 sonu itibarıyla faiz arttırmış olmak yüksek düzeyde ihtimal dışı - Birçok Fed yöneticisi 2024'e kadar faiz artırımı beklemiyor

Fed/Kaplan: 10 yıllık tahvil faizlerinde bu yıl yükseliş olması anlamlı, alarm gerektirmez

ABD, bugün Rus yetkilileri ve kuruluşları kapsayan yeni yaptırımlar açıklamaya hazırlanıyor

ABD, savaş gemilerinin Karadeniz'den geçişini iptal etti ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Türk Dışişleri Bakanlığı'nı bilgilendirdi

Ukrayna ordusu, Kırım yakınlarında büyük bir tatbikata başladı

Hazine tarafından 6 ayda bir yüzde 1,15 kupon ödemeli 8 bin 693 kilogram (995/1000 saflıkta) altın karşılığı altın tahvili ile 6 ayda bir yüzde 1,15 kira ödemeli 9 bin 827 kilogram (995/1000 saflıkta) altın karşılığı altına dayalı kira sertifikası ihraç edildi.

Danimarka, AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen durdurdu

Rekabet Kurulu, Google'a 296 milyon TL'lik para cezası verildiğini duyurdu

Bayram sonrasına kadar kapalı kalacak restoran ve kafelerde iflas oranının yüzde 25’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Covid-19 döneminde işverenlere verilen teşvikler nakdi ücret desteğinin yaklaşık iki katı. İşverenlere 18,3 milyar lira teşvik verilirken 2,5 milyon işçiye 10,2 milyar nakdi ücret desteği ödendi.

Yorumlar

Dünya'da Powell un açıklamaları faiz artırım beklentilerinin 2023 ten 2024 e kayması beklentilerini artıran bir açıklama olması açısından önemli. Bu açıklama sonrası tahvil alımına devam edilmekle birlikte para bolluğunun devam edeceği beklentilerine paralel olarak, dolar paritesinin düşmesi, borsa, altın, emtia ve kripto paralardaki artışın devam edeceği öngörülebilir.

Türkiye'de ABD gemilerinin Karadeniz'e geçişine izin verilmemesi ve Dokunulmazlık tezkerelerinin Meclise gönderilmesi önemli gelişmeler olarak görülmekte.

ABD gemilerine izin verilmemesi Biden yönetiminde nasıl bir karşılık bulacağı ve piyasaları nasıl etkileyeceği belirsizlik yaratmaktadır.

Aynı şekilde dokunulmazlık dosyalarının meclise gelmesi iç siyasi tartışmaları alevlendirecektir.

İktidarın oy kayıplarının ve ekonominin kötü olduğu bir ortamda iktidarın önünde erken seç

im ve buna bağlı olarak bütçe açığı, parasal genişleme, yüksek enflasyon ve yüksek kurlar seçeneği ile, 2023 e kadar iktidarda kalmak için dış ülkelerle siyasi mücadele ve iç siyasette baskı yaratma seçeneklerinden hangisi ile devam edileceği ihtimalinden, ikinci ihtimale yönelineleceği ihtimali daha fazla güçlenmektedir.

Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı