16 Haziran 2021 Çarşamba Günlük Ekonomi Bülteni


Türkiye CDS primi 385.39 puan Vix korku endeksi %3.84 artıda 17.02 puan


24 saatte 1 milyon 240 bin 311 kişi aşı oldu. Toplam aşılama 35 milyonu geçti.


Fitch Ratings, Haziran ayında yayımladığı küresel görünüm raporunda Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 6,7’den yüzde 6,3’e indirdi.


Biden: Erdoğan ile Afganistan üzerine uzun görüşmeler oldu, iyi şeyler hissediyorum-NTV


IIF/Brooks: Cari işlemler açığı ılımlı, ancak zayıf güven sermaye akışları üzerinde baskı yaratıyor. Bu nedenle USDTRY için adil değer 9,50


Saadet Partisi'nde deprem; Oğuzhan Asiltürk, Karamollaoğlu'na karşı 'kongre' harekâtı başlattı, hedef Cumhur İttifakı'na katılmak!


ABD Mayıs ayı yıllık ÜFE %6.6 geldi

BMC'nin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding oldu.Sancak ve Öztürk, hisselerini devretti


Gelir dağılımı eşitsizliği ölçütlerinden olan Gini katsayısı, salgın yılında 0,410 ile 2009'dan bu yana en kötü seviyesini gördü


ABD Başkanı Joe Biden, Brüksel’de gerçekleştirdiği görüşmelerde ABD’nin Avrupa ila olan ittifakını güçlendirdi. Trans-Atlantik’in Çin tehdidi konusunda hemfikir olmasının yanı sıra ticaret, teknoloji, iklim ve sağlık alanında iki ülkede yeni işbirlikleri sinyali verildi.


Fed Başkanı Jerome Powell’in bugün enflasyondaki yükseliş için tekrar “geçici” vurgusu yapması bekleniyor olsa da Reuters ekonomistlerinin yüzde 60’ı Fed’den 3. çeyrekte bir “tapering”(varlık alımı azaltılması) mesajı bekliyor.


CNBC tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler Fed'in ilk faiz artırımını Kasım 2022'de yapacağını öngördü. Nisan ayında yayınlanan ankette ilk faiz artırımının Aralık 2022'de olacağı öngörülmüştü.


ABD'li Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi,. "Türkiye'nim S-400 sistemiyle,Kabil havaalanı teklifi arasında hiçbir bağlantı yok”


Yorumlar


Dünya'da


ABD Fed Tahvil alımlarında azaltma beklenirken en erken faiz artırımının 2022 sonbaharında beklenmesi ve ABD enflasyon verilerinin yüksek olması, piyasaların para bolluğunun kademeli olarak azalacağı beklentilerini güçlendirmekte. Bu beklentiler borsa, emtia ve altın gibi değerli metallerin fiyatlarına destek vereceği öngörülebilir.


Çin'e gelebilecek AB ve ABD kota ya da benzeri yaptırımlar ürün grubuna göre fiyatlarda ciddi dalgalanmalar yaratabilir. G7 ülkelerinin hammadde ve emtiaya ilişkin altyapı yatırımları bu yatırımlar öncesi hammadde ve emtia fiyatlarını artıracaktır.
Piyasalar ağırlıkla yurtdışı piyasaları takip etmekte. IMF nin yılsonu enflasyon rakamı beklentisinin 16.5 olması sonbaharda faiz indirimi olasılığını artırmakta.


Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı