16 Nisan 2021 Perşembe Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |

Türkiye CDS primi 413.15 puan Vix korku endeksi %2.30 ekside 16.60 puan

Pfizer: Covid-19'u önlemede 3. doza ya da her sene aşıya ihtiyaç duyulabilir

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Başkan Biden'ın 2,25 trilyon dolar büyüklüğündeki altyapı paketinin Kongre'den daha küçük parçalar halinde geçirilebileceğini söyledi

Avrupa'da binek araç satışları 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,2 arttı. Mart ayında ise artış oranı yüzde 87,3 olarak gerçekleşti

Çin'den GSYH büyüme oranı 2021 ilk çeyrekte 1992 yılından bu yana görülen en güçlü seviyede gerçekleşti.Çin'de GSYH ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,3 büyüdü

ABD'ye yılın ilk ayında başlayan sermaye girişi, Şubat ayında da devam etti. ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, net sermaye girişi 72,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yerli yatırımcıların pay senedi portföy değeri oranı 31 Mart 2021 tarihinde yüzde 56,93’e yükseldi,Aynı dönemde yabancıların payı yüzde 43,53'ten yüzde 43,07'ye indi.

Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. .

Teklife göre, gayrimenkuller satış komisyonlarınca fiziki veya elektronik ortamda açık arttırma ile satılabilecek. . Elektronik ortamda satılamayan menkul mallar pazarlık usulüyle fiziki veya elektronik ortamda satılabilecek.

Ücretsiz izin desteği 2021 Nisan ayı ve sonrası için günlük 50 TL’ye çıkarılacak ve kapsamı genişleyecek.

Kurumlar Vergisi yüzde 20 uygulanan oran 2021 yılı için yüzde 25, 2022 yılı için yüzde 23 olarak uygulanacak.

Bloomberg HT Tüketici Eğilim Anketi, Nis'21 - Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi önceki ayın nihai endeksine göre %7,7 azaldı ve 60,12 oldu.

Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri, Şub'21 - Kalan vadesine göre incelendiğinde, KV dış borç stoku 191,98 mr USD oldu. Bankalar kaynaklı KV dış borç 89,27 mr USD; bankacılık dışı sektörlerin KV dış borcu ise 72,81 mr USD oldu.

TCMB Rezervleri, 9 Nis - Rezervler önceki haftaya göre 1,9 mr arttı ve 89,3 mr USD oldu. Döviz rezervi 1,3 mr artarak 49,4 mr USD; altın ise 0,6 mr artarak 39,9 mr USD oldu. Yılbaşından itibaren bakıldığında ise döviz rezervi 2,2 mr USD azaldı; altın ise 3,1 mr USD azaldı.

YP Mevduatları, 9 Nis - Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 1,80 mr USD arttı ve 223,00 mr USD oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 0,46 mr USD artarak 139,62 mr USD; tüzel kişilerin mevduatı 1,34 mr USD artarak 83,38 mr USD oldu.

Menkul Kıymet İstatistikleri, 9 Nis - Yurt dışında yerleşik kişilerin önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 46,00 mn USD azaldı; DİBS ve ÖST portföyü ise 81,30 mn USD arttı.

Yorumlar

Dünya'da ABD'nin yeni altyapı paketleri ve Fed düşük faiz politikası ve aylık 120 milyar dolar tahvil alım proramı para bolluğu yaratırken, ABD hazinesi yüksek faizli tahvilleri doları gelişmiş ülkelerden ABD'ye çekmeye devam etmekle birlikte, ABD enflasyonunun aşırı artmaması borsa, altın ve kripto paralara olan ilgiyi artırıp, geçmiş haftalarda artan dolar kurunu aşağı çekmekte.

ABD'nin Karadenize gemi gönderilmesinden vazgeçmesi ve Rusya'ya olan yeni ekonomik yaptırımları Rusya ile olan gerilimin ekonomik alana taşınması anlamını taşıyor.

Çin'in rekor büyümesi ve Avrupa araç satışlarındaki artış ekonomik normalleşme ve ertelenmiş talebin etkileri olarak ortaya çıkıyor. Ertelenmiş talep ise emtia fiyatlarındaki artışın bir süre daha devam edeceği anlamını taşımaktadır.

Türkiye'de

Merkez Bankası faizi beklenildiği gibi artırmadı, ancak sıkı duruş ifadesinin açıklamadan çıkartılması önümüzdeki dönemde faizlerin aşağı düşürürüleceği şeklinde piyasalarca yorumlandı.

Yabancıların borsadan çıkışı sürerken tahvil piyasasına küçük girişleri ve CDS priminin 480 puanlardan 413 puana inmesi dikkat çekmekte.

Yerli yatırımcıların geçen hafta kar satışları sonrası bu hafta 1.8 milyar dolarlık döviz alması dövize olan talebin devam ettiğini, kurların ise ağırlıkla yurtdışı dolar paritesinin düşmesinden kaynaklandığı görülmekte.

Dün ilk haberler Karadeniz'e ABD gemilerine izin verilmediği haberleri daha sonra ABD'nin gemileri çektiği haberleri olarak düzeltildi.

Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı