16 Temmuz 2021 Cuma Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Hong Kong’da iki doz Pfizer-BioNTech aşısı yapılan sağlık çalışanlarının, Sinovac aşısı uygulanan kişilere oranla vücuttaki antikor seviyesinin 10 kat daha yüksek olduğu gözlemlendi.


Fed Bej Kitap: ABD ekonomisinde büyümenin güçlü seyrettiği ortamda istihdam tarafında da kapsamlı toparlanma izlendi


ABD, Pekin yönetiminin Hong Kong'da demokrasi üzerine artan baskıları nedeniyle bazı Çinli yetkililere yaptırım getirmeye hazırlanıyor


Yellen: Enflasyonu yakından izliyoruz. Düşüşün gelecek ay olacağını söylemiyorum ancak orta vadede düşmesini bekliyoruz


FED/Powell: Varlık alımlarını durdurmak için gereken sınır halen epey uzakta


Bugünden itibaren geçerli olmak üzere 4298 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile puroların ÖTV oranı yüzde 80'den yüzde 45'e düşürüldü.


Asitli içeceklerden alınan ÖTV oranı yüzde 25'ten yüzde 35'e yükseltildi!


Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervleri bir haftada 2 milyar 964 milyon dolar artış gösterdi


Türkiye’de faaliyette bulunan bankalar, finansal kiralama şirketleri, ve finansman şirketlerine, Finansal yeniden yapılandırma yapmalarına imkan veren Bankacılık Kanunununda verilen yetki 2 YIL uzatıldı.


Milli Emlak Genel Tebliğine göre vatandaşların, vadesi 30 Nisan 2021’de gelen ancak 9 Haziran 2021 itibarıyla ödeyemedikleri “kesin izin, arazi izin, kesin tahsis, kullandırma kararı, ön izin, irtifak hakkı, kullanma izni, kira, yararlanma, ilave yararlanma, mesire yeri işletme hakkı kira bedelleri” gibi borçları ile bu borçlarına ilişkin gecikme zammı, faiz gibi fer’i borçlarını yapılandırarak ödeyebilmelerine ilişkin düzenleme yapıldı


TCMB PPK Toplantısı, 14 Tem'21 - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmedi ve %19'da tuttu.


Türkiye CDS primi 390.83 puan


Vix korku endeksi %4.16 artıda17.01 puan.


Yorumlar

Dünya'da


ABD de enflasyonun yüksek çıkması sonrası Yellen ve Powell'ın açıklamaları piyasalarda negatif reel faizin devam edeceği şeklinde yorumlanmakta birlikte, enflasyonun kalıcı olacağına dönük endişeler bir çok kaynaktan dile getirilmeye devam etmekte.


Piyasaların bol parayı fiyatlaması devam ederken, riskli enstrümanlardan daha az riskli enstrumanlara dönük hareketler ön plana çıkmakta.


Türkiye'de


Merkez Bankası beklenildiği gibi faizi sabit tutması sonrası, piyasalar ağırlıklı olarak yurtdışını takip etmekte.


Bayram tatili öncesi nakit talebi, risksiz varlıklara geçiş piyasalardaki genel eğilimi yansıtmakta.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı