17 Haziran 2021Günlük Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |

Fed faizleri değiştirmeme kararını oy birliği ile aldı. Faizler %0-%0.25 bandında kaldı.


Fed Başkanı Powell: - Bu toplantıyı "varlık azaltımını konuşmayı" konuşma toplantısı olarak değerlendirebilirsiniz - Eğer hedeflere doğru ilerleme devam eder ise, önümüzdeki toplantılarda varlık azaltımı için bir planı değerlendirmek uygun olacak -Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını artırmayı tartışmak için çok erken olduğuna inandığını söyledi. - Bazı fiyat artışlarında biraz geri dönüş göreceğiz, ancak bu geri dönüşün zamanı belirsiz - Önümüzdeki aylarda arzda artış görmeyi ve enflasyonun aşağı gelmesini bekliyoruz - Fed üyelerinin 2023 enflasyonu için tahminleri hedeflerimiz ile tutarlı - Ters repo kolaylığı işini yapıyor - Ters repo kolaylığının kullanım hacmi konusunda endişeli değiliz - Ters repo hacminde olağanüstü bir durum yok


Fed üyelerinin ilk faiz artırımı için beklentilerini 2023'e çekmelerini değerlendiren Beyaz Saray, borçlanma maliyetlerine yönelik tahminlerini değiştirmeyeceğini bildirdi


JP Morgan ve Merrill Lynch, Fed'in varlık alımlarının 2022 başında azaltılmasını bekliyor.


Dolar endeksi 19 Nisan'dan bu yana ilk kez 91,5 seviyesini gördü

ABD'nin sermaye piyasalarının denetim, gözetiminden sorumlu kurumu SEC, ilk Bitcoin borsa yatırım fonu için onay kararını ikinci kez erteledi


ÇİN, Ülkenin gıda ve stratejik rezervlerden sorumlu kurumu, internet sitesinde yaptığı açıklamada emtia fiyatlarını dengelemek için demir dışı işleme ve imalat şirketlerine “yakın gelecekte” açık artırmayla partiler halinde bakır, alüminyum ve çinko satışı yapacağını açıkladı.

Amazon, kasaların olmadığı ilk tam kapsamlı mağazasını açıyor

İletişim Başkanlığı’na 83 milyonun “kişisel verilerine” ulaşma yetkisi Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın tüm kamu kurum ve kuruluşlarından 83 milyonla ilgili tüm bilgilere ulaşma yetkisine onay verdi


Bloomberg HT Tüketici Eğilim Anketi, Haz'21 - Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi önceki ayın nihai endeksine göre %9,9 arttı ve 60,68 oldu.


Konut Fiyat Endeksi, Nis'21 - Konut Fiyat Endeksi aylık %2,0 arttı; yıllık %32,4 arttı. TÜFE'ye göre yıllık reel değişime bakıldığında ise %13,0 arttı. Konut m2 birim fiyatı ise 4.226 TL oldu.


Türkiye CDS primi 390.23 puan Vix korku endeksi %6.64 artıda 18.25 puan


Yorumlar


Dünya'da


Fed tahvil alım programlarını azaltacağı tartışmaları ve faizlerin beklenen daha önce artırılacağı endişeleri dolar paritesini 91 seviyesine yükseltti. Borsalar aşağı yönlü hareket etti, tahvil faizleri yükseldi, altın fiyatı aşağı düştü.

Fed'in pandeminin sona ermesi ve arzın artması ile enflasyonun düşeceği beklentisini ısrarla vurgulaması bu düşüşte etkili oldu.

Piyasalardaki aşırı fiyatlanmış olan borsa ve diğer yatırım araçları negatif faiz aralığına aşırı duyarlı hale gelmiş görünmekte. Bununla birlikte parasal genişlemenin ve negatif faizin devam edecek olması borsaları, altın fiyatlarına destek verecektir.


Özellikle endüstriel ürünlerde arzın artması ve Çin gibi rezerv satışı emtia fiyatlarında aşağı yönlü hareketlere neden olabilir.


CDS primlerindeki yukarı yönlü hareket devam etmekte.

Satış rakamlarındaki azlığa rağmen Konut fiyatlarındaki artışın enflasyon algısı ve inşaat maliyetleri kaynaklı olduğu düşünülmekte.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı