18 Şubat 2022 Günlük Ekonomik Bülten

Günlük Ekonomik Bülten

Prof. Uğur Şahin, Omicron varyantı için geliştirilecek aşının birkaç hafta ertelendiğini söyledi. Şahin, corona virüsün gelecekte nasıl gelişeceğine de atıfta bulunarak, "Durumu artık dramatik görmüyorum" dedi.

Blinken: Rusya önümüzdeki günlerde Ukrayna’yı işgal edebilir Rus işgali tehdidi çok yüksek

ABD Hazine Bakanı Yellen: Rusya'ya karşı yeni yaptırımların küresel sonuçları olacak

Uluslararası Gümüş Enstitüsü, 2022'de dünyada gümüş talebinin yüzde 8 artarak 1.11 milyar ons ile tüm zamanların en yüksek seviyeye çıkağını öngörüyor.

PwC tarafından yayınlanan Küresel CEO Araştırması'na göre; Türk CEO’lar tehdit olarak ilk sıraya makro ekonomik dalgalanmaları koydu. Yabancı CEO’lar tarafından en çok öne çıkan tehdit siber saldırı oldu.

Ukrayna, Bitcoin ve kripto paraları yasallaştırdı. "Sanal Varlıklar Yasası" mecliste kabul edildi.

Hazinenin dünkü %7.25 faizle 3 milyar $ iihracında satış dağılımının %66 Ortadoğu, %12 ABD, %12 Birleşik Krallık, %5 diğer Avrupa ülkeleri, %4 Türkiye ve %1 Asya olduğu açıklandı.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, fahiş fiyat artışı yapanlar 10 bin ila 100 bin lira, stokçuluk yaptığı tespit edilenler ise 100 bin ila 2 milyon lira arasında para cezasına çarptırılması yetkisini çıkardığı yönetmelik ile aldı.

Bim, Rekabet Kurulu'nun kestiği cezayı %25 indirim hakkını kullanarak 718,5 Milyon TL olarak ödedi.

Enerji Bakanı Dönmez: Esnafa elektrikte muhtemelen yüzde 25 indirim olacak

AYM: Tek başına gizli tanık beyanıyla tutuklama hukuka uygun.

Menkul Kıymet İstatistikleri, 11 Şub - Yurt dışında yerleşik kişilerin önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 24,46 mn$ azaldı; DİBS ve ÖST portföyü ise 26,00 mn$ arttı.

YP Mevduatları, 11 Şub - Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 2,04 mr$ azaldı ve 223,05 mr$ oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 0,56 mr$ azalarak 141,01 mr$; tüzel kişilerin mevduatı 1,49 mr$ azalarak 82,04 mr$ oldu.

Türkiye 5 yıllık CDS primi 518.91 puan Vix korku endeksi %15.73 artıda 28.11 puan Move volatilite endeksi %3.69 artıda 96.17 puan DXY Dolar paritesi 95.833 Baltık Kuru Yük İndeksi %0.53 ekside 1886 puan ABD 10 yıllık tahvil %1.984

Yorumlar Dünya'da Ukrayna kaynaklı haberler gündemi meşgul etmeye devam ederken, borsalarda ve kripto paralarda sert düzeltmeler devam etmekte. Yüksek enflasyon sonrası FED'in alacağı tavır ön planda iken, Rusya kaynaklı petrol, doğalgaz, hububat, alüminyum, gübre fiyatlarındaki artışların kalıcı olması ve Rusya'ya ekonomik yaptırımların artması sonrası konunun Çin'e yansıması ihtimal dahilinde.

ABD ve AB enflasyon kaynaklı faiz artırmaksızın borsa, kripto ve gayrımenkullerde oluşan balonun inmesine Ukrayna gerilimi üzerinden bahane üretme eğilimi daha çok gündem olmakta.

Türkiye'de

Kur korumalı mevduatta tüzel kişilerin ilgisi bu haftada devam ettiği ve kurumlar vergisi avantajının cazip bir etki yarattığı görülmekte.

Yabancıların borsadan çıkışı iyice azalmış iken tahvil piyasasına olan ilginin Londra da nebati tarafından sabit kur taahhüdü verilme haberi sonrasında istenilen ölçüde artmaması dikkat çekmekte.

Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr Kpro | Yönetim | Finans

#finans #ekonomi #enflasyon #altın #borsa #bist #DolarTL #faiz #btc #Ethereum #gümüş #işsizlik #para #tcmb #mevduat #yatırım #kredi #borsa #yatırımfonu #kur #gayrımenkul #hisse #tahvil #bülten

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı