18 Haziran 2021 Cuma Cuma Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


BioNTech’in CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, delta varyantı(Hint Mutasyonu) nedeniyle dünyada COVID-19'un dördüncü dalgasının yaşanabileceğini söyledi.


Uğur şahin, iki doz aşı yaptıranların sıkça sorduğu, '3. doz aşıya ihtiyaç var mı' konusuyla ilgili olarak ek dozlara ihtiyaç duyulacağını belirterek, "Antikor sayıları koruma ile ilişkili olduğundan, herhangi bir zamanda güçlendiriciyi kullanmamız mantıklıdır. Bu, bir kişinin tamamen aşılanmasından altı ila dokuz ay sonra gerçekleşebilir, ancak nihai karar hükümetler tarafından verilecek” dedi.


Biden ve Putin, ABD-Rusya arasında siber güvenlik konusunda bir düzenleme yapmak üzere anlaştı


TCMB PPK Toplantısı, 17 Haz'21 - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmedi ve %19'da tuttu.


Enflasyon raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği açıklandı.


JP Morgan, Türkiye için 2021 GSYH büyüme tahminini yüzde 6,1'den 6,8'e çıkardı,JP Morgan: -Güçlü yurt içi talep, yükselen maliyetlerin yol açtığı fiyat baskıları ve zayıf politika kredibilitesi sıkı politikaların devam ettirilmesini gerektiriyor -TCMB'den ilk faiz indiriminin 100 baz puan ile Eylül'de geleceği beklentimizi devam ettiriyoruz


ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan: Erdoğan ve Biden Kabil Havaalanını Türkiye'nin korumasında uzlaştı S-400 konusunda çözüme ulaşılamadı, diyalog sürecek


Almanya, aşılarını tamamlamış AB vatandaşı olmayan kişiler için seyahat kısıtlamalarını gevşetmeye hazırlanıyor. Ancak kolaylık sadece EMA tarafından kullanım onayı verilen aşıları olanlara tanınacak.(Sinovac Yok)


Almanya'da üretici fiyatlarında artış Mayıs ayında beklentilerin üzerine çıktı. Mayıs ayında fiyatlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 arttı


Mısır ve soya fasülyesi, ABD'de hava koşullarının fiyatlar üzerinde yarattığı baskı ile haftalık yüzde 11'den fazla değer kaybetti. Buğday ise yüzde 5'in üzerinde geriledi.


Nisan’da teşvik belgeli yatırım sayısı yüzde 122 arttı, tutar artışı yüzde 44 .

11 Haziran haftasında ticari kredi faizi %21, mevduat faizi %17,9. 4 haftalık ortalama olarak ticari kredi faizi %21,4, mevduat faizi %17,9 gerçekleşti


YP Mevduatları, 11 Haz - Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 1,03 mr USD arttı ve 228,49 mr USD oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 0,20 mr USD artarak 143,46 mr USD; tüzel kişilerin mevduatı 0,83 mr USD artarak 85,03 mr USD oldu.


TCMB Rezervleri, 11 Haz- Rezervler önceki haftaya göre 1,2 mr arttı ve 94,9 mr USD oldu. Döviz rezervi 2,1 mr artarak 51,7 mr USD; altın ise 0,9 mr azalarak 43,2 mr USD oldu. Yılbaşından itibaren bakıldığında ise döviz rezervi 3,0 mr USD arttı; altın ise 0,7 mr USD azaldı.


Menkul Kıymet İstatistikleri, 11 Haz - Yurt dışında yerleşik kişilerin önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 33,50 mn USD; DİBS ve ÖST portföyü ise 96,80 mn USD arttı.

Yorumlar


Dünya'da

FED'in faizleri daha erken yükseltilebileceği ve tahvil alımlarının azaltılabileceği beklentisi, Piyasalarda sert düzeltmeleri yol açtı.


Emtia fiyatları, altın ve borsalar sert düştü.


Sert düzeltmeler sonrası negatif faizin devam edecek oluşu piyasaları yukarı yönlü hareket ettirecek olmakla birlikte, pandemi sonrası ertelenmiş talebin azalması ve arzın artması özellikle emtia fiyatlarında fiyatları biraz daha aşağı çekebilir.


Türkiye'de


Yurtdışı dolar partitesi ve ABD tahvil faizlerinin artması sonrası dolar kuru yükseliş eğiliminde.