19 Mart 2021 Cuma

Günlük Ekonomik Bülten

Kpro l Yönetim l Finans |


Türkiye CDS primi 307.95 puan

Vix korku endeksi %12.22 ekside 21.58 puan


Alaska’da gerçekleştirilen zirvede iki taraf da insan hakları, ticaret ve dış politika alanında birbirlerine sert eleştiriler getirdi


Twitter’ın Türkiye’ye temsilci atayacağı öğrenildi


Moody's: Yüksek kredi büyümesi Türk bankalarının karlılığı koruyor, ancak varlık riskleri inşaa ediyor


Fransa’da başkent Paris’in de içinde bulunduğu 16 bölgede, yarın gece 00.00’dan itibaren 4 hafta boyunca tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak


Almanya: HDP'den de, AB'nin terör örgütleri listesinde yer alan PKK ile arasına belirgin bir sınır koymasını bekliyoruz


Türkiye'de koronavirüsten son 24 saatte 81 kişi hayatını kaybetti, 20 bin 49 kişinin testi pozitif çıktı


Reuters haber ajansı, hazırladığı özel haberde Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları askıya alma kararı aldığını duyurdu.


12 Mart haftasında ticari kredi faiz %19,9, mevduat faizi %16,5. Son 4 haftalık ortalamalar ise sırasıyla %19,8 ve %16,3.


Petrol, stokların artması ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın stokların fazla olduğunu açıklamasının ardından petrol fiyatlarındaki düşüş hızlandı


Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ana hatlarını açıkladığı İstanbul Finans Merkezi’nin 10 maddelik temel yasası hazırlandı. Teklif, yakın zamanda TBMM’ye gönderilecek ve öncelikli yasalaşacak. Düzenlemeye göre bu bölgede faaliyet gösterecek finans şirketlerinin kazançlarının yüzde 75’i vergiden muaf tutulacak. Personel giderlerinin yüzde 80’i gelir vergisinden olacak.Hürriyet


2003 sonunda 36 milyar₺ olan TL Krediler, 65 kat artarak 2020 sonunda 2,4 trilyon₺’ya yükseldi. Kredi Stok artışının %39’u (914 milyar₺) son iki yılda, %30’u (711 milyar₺) son bir yılda gerçekleşti.


TCMB PPK Toplantısı, 18 Mar - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan artırdı ve %19 yaptı.


Menkul Kıymet İstatistikleri, 12 Mar - Yurt dışında yerleşik kişilerin önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 117,60 mn USD; DİBS ve ÖST portföyü ise 107,50 mn USD azaldı.


TCMB Rezervleri, 12 Mar - Rezervler önceki haftaya göre 0,1 mr azaldı ve 91,6 mr USD oldu. Döviz rezervi 0,6 mr azalarak 52,7 mr USD; altın ise 0,5 mr artarak 38,9 mr USD oldu. Yılbaşından itibaren bakıldığında ise döviz rezervi 1,1 mr USD arttı; altın ise 4,1 mr USD azaldı.


YP Mevduatları, 12 Mar - Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 0,09 mr USD azaldı ve 230,33 mr USD oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 0,32 mr USD azalarak 146,61 mr USD; tüzel kişilerin mevduatı 0,23 mr USD artarak 83,72 mr USD oldu.


Yorumlar


Dünya'da

ABD Çin görüşmelerindeki olumsuzluklar piyasaları olumsuz etkilemekte.


Fransa"da 4 haftalık tam kapanma virüs riski algısını tekrar yükseltmiş görünmekte.


Türkiye'de

Merkez Bankasının beklenenin üzerinde faiz artırması, ABD tahvil faizleri ve yerli yatırımcı talebi nedeniyle kurların artması sonucu sıcak para çıkışlarının hızlanması, beklenen döviz mevduat hesaplarının bozularak TL mevduata geçilmemesi nedeniyle zorunlu olarak alınmış bir karar olarak algılandı.


Faiz artırımı sonrası Döviz kurunda %2 civarında azalma ve CDS priminde 30 puana yakın azalma meydana geldi.


Merkez Bankası faizinin yükselmesi başta kredi ve mevduat faizlerinde artışa neden olup, piyasayı daraltma, konut satışlarını olumsuz etkileme, sorunlu kredi miktarını artırma, etkileri olacaktır.


Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerinde tahvil faizleri yükselmesi sonrası faiz artırması sıcak paranın istenilen ölçüde gelmesine mani olabilir.


Geçen hafta yabancıların borsadan çıkışı devam ederken alım yaptıkları tahvil piyasasından da çıkmaları dikkat çekti.


Yorumlar

Kpro l Yönetim l Finans l

Yatırım tavsiyesi değildir

https://www.kpro.com.tr