19 Mayıs 2021 Çarşamba Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |

Türkiye CDS primi 398.62 puan Vix korku endeksi %8.22 artıda 21.34 puan

Japon otomobil üreticisi Toyota Motor, küresel yarı iletken çip tedarik sorunu sebebiyle haziran ayında ülke içindeki iki üretim hattını durduracağını açıkladı.

Araba ve elektronik Çip siparişleri ve teslim edilme süresi arasındaki fark Nisan ayında 17 haftaya kadar çıkarak tehlikeli bir seviyeye ulaştı

Hazine bugün de yurt dışından 2,5 milyar dolar (19,7 milyar TL), yurt içinden 18,4 ton altın (8,8 milyar TL) borçlandı. Faiz %6.4 olarak gerçekleşti.

ABD Dışişleri Bakanlığı: Erdoğan'ın Yahudi düşmanı açıklamalarını şiddetle kınıyoruz

Bitcoin 40 bin doların altına geriledi. Ethereum 3 bin doların altına çekilirken en fazla değer kaybeden kripto para birimi Shiba oldu.

Avrupa Birliği'nde yeni otomobil satışları, 2021 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 218,6 artarak 862 bin 226'ya çıktı.

AB’nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini resmen askıya almasını talep eden rapor AB Parlamentosunda oylanıyor.

Yorumlar

Dünya'da İşsizlik rakamlarının beklenenden kötü gelmesi sonrası düşük faizin devam edeceği beklentisi dolar paritesini aşağı çekmekte. Enflasyonun artması ise emtia fiyatları, altın ve borsaları yukarı yönlü hareket ettirmekte. Kripto paralarda aşırı artışlar sonrası sert düzeltme hareketleri mevcut. Aynı düzeltme hareketlerinin borsa ve emtia fiyatlarında da olabileceği teknik analizciler tarafından ifade edilmekte.

Türkiye'de Eylül ayına kadar Merkez Bankasının faizleri indirmeyeceği beklentisi ve dolar paritesinin aşağı yönlü hareket etmesi piyasaları geçici olarak rahatlatmış görünüyor.

Artan kamu altın ve döviz borçları dikkat çekmekte.

Yeni vergi yapılandırma, af beklentileri, vergilerin toplanmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle zorunluluk olarak görülmekte.

Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı

Haftalık Ekonomik Bülten DSÖ açıkladı: Omicron'un 2 yeni alt varyantı tespit edildi Rusya: Ukrayna’da Batı yapımı silah ve teçhizat imha edildi Powell: Eğer daha yüksek faiz oranı gerekir ise bunu ya