19 Nisan 2021 Pazartesi Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |

Türkiye CDS primi 401.13 puan Vix korku endeksi %1.93 ekside 16.25 puan

Financial Times: Diplomatik ilişkileri dört yıldır kopuk olan Suudi Arabistan ve İran arasında ilişkileri onarmak için üst düzey bir görüşme gerçekleşti

Sağlık Bakanlığı: Birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı 20 milyonu aştı.

Yoğun Bakım Derneği Başkanı: Çocuk hastalarımız artıyor, genç hastalarımız daha fazla doku tahribiyle geliyor.

ABD'de yetişkinlerin yarısına ilk doz Kovid-19 aşısı yapıldı

İsrail'de açık havada maske kullanma zorunluluğu kalktı. Ülkede halkın yarısından fazlası koronavirüs aşısının iki dozunu da yaptırdı, günlük vaka sayıları 100'ün altına indi

The Sunday Times'a göre İngiltere donanmasına ait gemiler Akdeniz'den boğazlar üzerinden Karadeniz'e geçecek. İngiltere gemileri Ukrayna kıyısında konuşlandırmayı istiyor.

Yunanistan Medyası: Yunan donmasının eşlik ettiği Fransa’ya ait bir araştırma gemisi, Akdeniz’de Türkiye - Libya Kıta Sahanlığına girdi. Türk savaş gemileri bölgeye giderek Yunan ve Fransız gemilerine uyarıda bulundular.

Rusya'nınHazar Filosu’na ait gemiler Karadeniz’e girdi

SGK, 30/04/2021 tarihine kadar yapılandırmanın ilk taksini ödenip ödenmediğine bakılmaksızın gecikme zammı hesaplanarak ödeme yapılması halinde yapılandıran borçların yapılandırmasının bozulmayacağını duyurdu.

İran, nükleer anlaşma konusunda yeni bir anlayışın ortaya çıktığını ve anlaşmanın yeniden hayata geçmesi için taslak metnin oluşturulması çalışmalarına başlanabileceğini açıkladı

JP Morgan ABD Doları'nda yükseliş beklentisini korudu. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, dolarda ABD tahvil faizlerinde yaşanan gerilemeyle uyumlu yaşanan düşüşün yukarı yönlü trend içinde trendin tersine hareket olduğu, ancak bunun geçici olmasının beklendiği kaydedildi

Türk Müteahhitler Birliği: İnşaat sektöründe piyasa şartlarındaki hızlı değişim, kurdaki dalgalanmalar, salgın ve salgın tedbirleri nedeniyle çalışma koşullarının değişmesi, iş programlarındaki aksamalar nedeniyle ciddi finansal ve operasyonel sorunlar yaşanmaktadır.

Axios'un haberine göre ABD Başkanı Joe Biden, kurumlar vergisinde %28 olan artış planını %25'e çekmeyi kabul edebilir

Asya'da demir cevheri fiyatları, Çin ve diğer bölgelerde güçlü çelik talebinin desteği ve hava kirliliği hedeflerine rağmen Çinli çelik imalathanelerinin üretimi hızlandırması nedeniyle artış yaşadı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler 2021 yılının Şubat ayı itibarıyla, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30 artarak 3 trilyon 775 milyar TL oldu.

Yorumlar

Dünya'da Ertelenmiş talebin etkisi ve hammadde arzınım pandemi döneminde kısılması nedeniyle uyumsuzluk emtia fiyatlarında artışa yol açmakta.

Enflasyondaki artış ABD tahvil faizlerini ve dolar paritesini yukarı çekme, borsa, kıymetli metaller ve kripto paraları baskılama potansiyeline sahip görünmekte.

Türkiye'de CDS primlerinde 450 puandan 400 puanlara inmesi, yabancıların tahvil alımı, faizin değiştirilmemesi, olumlu sayılabilecek gelişmeler.

Cari açığın artması, yerli yatırımcıların döviz talebi dolar kurunun aşağı düşmesini engeller nitelikte.

Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l

Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı