2 Şubat 2022 Günlük Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten

Türkiye'de vaka sayıları100 bin sınırını geçti.198 kişi öldü. DSÖ: Kovid-19'a karşı zafer ilan etmek için çok erken

ABD Dışişleri Bakanlığı: Ukrayna sınırına yakın sıra dışı ve endişe verici Rus askeri faaliyetinin artması nedeniyle Belarus'a seyahat edilmemesini tavsiye ediyoruz

Ukrayna gerilimi: Putin'e göre 'ABD Rusya'yı savaşın içine çekmeye çalışıyor

Putin: Pek çok Avrupa ülkesinde gelecek yıl gaz sorunları ortaya çıkabilir. Çin'de özel sektör İmalat PMI Endeksi Ocak ayında kritik eşik değer 50,0'nin altına kayarak daralma bölgesine girdi.

-OPEC+ Ortak İzleme Komitesi: -OPEC+ üyelerinin toplam petrol üretimi Aralık 2021'de öngörülenin 824 bin varil/gün altında kaldı -OPEC+'nın Aralık 2021'de arz kısıntısına uyum oranı yüzde 122 oldu

Hindistan Maliye Bakanı Sitharaman, ülkesinin kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklardan elde edilen gelirlere yüzde 30 vergi uygulancağını bildirdi.

Domates fiyat endeksi, Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 142.87 artış gösterirken, bu artış son 7 yılın açık ara yükseliş rekoru oldu.

EGPİS:02/02/2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 39 Motorinde 32 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.

Türkiye internet hızında dünyada 103. sırada

Perakende Otomotiv Satışları, Oca'22 - Önceki yılın aynı ayına göre %12,8 azalarak 38.131 otomobil ve hafif ticari araç satıldı. Toplam satışlar içinde otomobil satışlarının payı %76,1; hafif ticari araç satışlarının payı ise %23,9 oldu.

İTO İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi, Oca'22 - İstanbul ÜGE (perakende fiyatlar) aylık %13,78 arttı. Buna göre artış yıllık %50,91 oldu.

Türkiye 5 yıllık CDS primi 533.6 puan Vix korku endeksi %11.56 ekside 21.96 puan Move volatilite endeksi %0.01 artıda 85.122 puan DXY Dolar paritesi 96.15 Baltık Kuru Yük İndeksi %1.55 artıda 1440 puan ABD 10 yıllık tahvil %1.788

Yorumlar Dünya'da Harcama ve üretim verileri azalırken, fiyatlardaki artış devam ediyor. İşgücü ücretlerindeki artış dikkat çekici. Harcama eğilimini artırmak için faizlerin daha yavaş artırılması ve ücretlere enflasyon üzerinde zam önerileri ağırlık kazanıyor.

OPEC arz kırıntısı politikası fiyatların aşağı gelmesini engeller nitelikte, küresel enflasyon için olumsuz olarak değerlendirilmekte.

Türkiye'de İTO enflasyonunun yüksek gelmesi ve Tüik enflasyonunu için öncü gösterge olması, döviz kuru, mevduat ve kredi faizleri üzerindeki baskıyı artıracaktır.

Ücretlerdeki erime ve imalat sektörünün güç kaybetmesi, araba satışlarında olduğu gibi, konut ve perakende satışlara olumsuz olarak yansıyacaktır.

Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr Kpro | Yönetim | Finans

#finans #ekonomi #enflasyon #altın #borsa #bist #DolarTL #faiz #btc #Ethereum #gümüş #işsizlik #para #tcmb #mevduat #yatırım #kredi #borsa #yatırımfonu #kur #gayrımenkul #hisse #tahvil #bülten

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı