20 Aralık 2021 Günlük Ekonomik Bülten

Günlük Ekonomik Bülten


Araştırma | İki doz Pfizer ve Sinovac aşısı Omicron varyantına karşı ‘etkili seviyede’ koruma sağlamıyor


18 Çin bankasının en iyi oran olarak verdiği 1 yıllık LPR 3.85%'ten 3.80%'e düştü.


Şili'nin yeni devlet başkanı 35 yaşındaki solcu aday Gabriel Boric oldu. Boric zafer konuşmasında sosyal hakları genişletme ve doğal çevreyi "yok eden" madencilik girişimlerine karşı çıkma sözü verdi. Bakır fiyatları yükseldi.


Küresel piyasalar, salgında yeni bir aşama açan Omikron varyantına ilişkin risklerin etkisiyle yeni haftaya negatif fiyatlamalarla başladı.


Reuters: Rusya Merkez Bankası, kripto paraları yasaklamayı planlıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: İnşallah en kısa zamanda da enflasyon aşağıya inmeye başlayacak. Çünkü faiz sebep, enflasyon neticedir; bu da benim tezimdir


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin banka genel müdürlerine, "Faiz artırımı tartışmaya kapalı. Bunun dışındaki önerilerinizi dinlemeye hazırım" dedi-Bloomberg HT


Merkez Bankası'nın dövize beşinci müdahalesinde 2 milyar dolar kullanıldı


Asgari ücretin üzerinde ücret alanlardan vergi kesilmeye devam edilecek. Kesinti nedeniyle net ücretlerin, asgari ücretin net tutarının altında kalmaması için AGİ getirildi.


Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, son dönemdeki oynaklık nedeniyle Türk Lirası cinsi algo işlemleri için hizmetini sonlandırma kararı aldı.


Türkiye 5 yıllık CDS primi 522.2 puan

Vix korku endeksi %4.86 artıda 21.57 puan

Move volatilite endeksi %4.85 artıda 72.46 puan

DXY Dolar paritesi 96.61

Baltık Kuru Yük İndeksi %4.76 ekside 2379 puan


Yorumlar


Dünya'da


Omicron varyantına dönük endişeler, FED'in parasal sıkılaşma ve Mart ayında faiz artırım kararı alması sonrası, ABD borsa endekleri ve kripto paralarda düzeltme hareketleri devam etmekte.


Çin kaynaklı emlak sektörü borç ödemelerinde ciddi sorunlar artarak devam etmekte, aynı şekilde Çin'de tüketim eğilimlerindeki yavaşlama dikkat çekici.


Uzun vadeli bakıldığında arz yönlü hareketlerin artması, tedarik zinciri sorunlarının çözülmesi, navlun ücretlerindeki azalış eğilimi, talebin azalması petrol ve madencilik sektörü emtiaların fiyatlarının azalma eğilimine girmesine yol açacaktır. Bununla birlikte global enflasyon ise bu düşüş eğilimini sınırlı bırakacaktır.


Türkiye'de


C.Başkanı Erdoğan'ın ve Bakan Nebati'nin hafta sonu açıklamaları ve faiz indiriminin devam edeceğine dair sözleri piyasalarda dolar kurunu yükseltmeye devam etmekte.


Borsalarda artış eğilimi ve yoğun açığa alım/kaldıraçlı işlemler sonrası panik satışları sonrası Borsa sert şekilde düzeltme yaptığı görülmekte, hisse senedi fiyaları dolar bazında düşük olmakla birlikte, teminat tamamlama işlemi gerçekleştiremeyen hesaplardaki hisse senedi satışları, kurların artması nedeniyle sistemik risklerin artması sonrası vb. nedenlerle borsada yükseliş eğiliminin sınırlı kalacağı öngörülebilir.


Yorumlar

Yatırım tavsiyesi değildir

https://www.kpro.com.tr


Kpro | Yönetim | Finans

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı