21 Aralık 2021 Günlük Ekonomi Bülteni.

Günlük Ekonomik Bülten


Erdoğan: TL Mevduat faizi kur artışının altında kalmış ise arasındaki farkı hazine karşılayacak.Şirketler tarafından yapılacak temettü ödemeleri üzerindeki stopajı yüzde 10'a indiriyoruz. Devlet İç Borçlama senetlerinde stopajı sıfıra indiriyoruz. Bireysel Emeklilik Sistemi devlet katkısını %25 ten %30 a çıkartıyoruz.


Fiyat vermekte zorlanan ihracatçımıza MB aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek


Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar: Bu ürün ( TL mevduata kur farkı) gerçek kişi müşteriler için geçerli, tüzel kişiler için değil.


Ücret ve maaşların asgari ücret tutarından gelir ve damga vergisi alınmamasını içeren kanun teklifi komisyonda kabul edildi


Tüketici Güven Endeksi, Ara'21 - Aylık %3,1 azalarak 68,9 oldu. Maddi durum beklentisi %5,3 azaldı ve genel ekonomik durum beklentisi de %2,2 azaldı.


Türkiye 5 yıllık CDS primi 522.02 puan

Vix korku endeksi %6.03 artıda 22.87 puan

Move volatilite endeksi %630 artıda 77.02 puan

DXY Dolar paritesi 96.44

Baltık Kuru Yük İndeksi %0.33 ekside 2371 puan


Yorumlar


Dünya'da


Çin faiz indirimi ekonominin yavaşladığını gösterirken emlak sektörü kaynaklı borç krizinin Avrupa ve ABD finans devlerine uzama ihtimali artmakta.


Negatif reel faizler piyasaları ayakta tutarken enflasyon ve durgunluğu içeren stagflasyon tüm ülkeleri tehdit eder durumda.


Türkiye'de


Erdoğan'ın açıklaması sonrası döviz kurları hızlı bir şekilde düştü.


Açıklama mevduat tarafında örtülü bir faiz artırımı anlamına gelirken, kredilerde faiz artırımını içermemesi ve TL mevduatlarında dövize endekslenip kur farkının hazine garantisi altına alınması anlamına geliyor.


Bu süreçte kredi faizlerinin artmaması, merkez bankasının %14 ten bankalara para vermeye devam etmesi, asgari ücret artışları, yurtiçi kaynaklı enflasyonu aşırı artırırken, yurtdışı kaynaklı enflasyon kısıtlı olarak azalacaktır.


Mevduata kur garantisi dövizde düşük seviyelerde verileceği ve yüksek enflasyonla kur yukarı yönlü hareket edeceği için Hazineye büyük yükler getirecektir. Bu süreç sonunda yüksek enflayonla artan kurlar ve maliyetleri yine faiz artırımı ile sonlanması kuvvetle muhtemeldir.


Özel Bankalar konusunda mevduat faizi oranına bir alt sınır getirilmesi zorunluluğu teknik zorluklar içermektedir.


Erdoğan açıklamaları sonrası spekülatif satışlarla dolar kurunu aşağı çekerken, geçen yıl kurları dikkate alınarak Enag enflasyonu farkı ve artı Aralık enflasyonu seviyelerine kadar inmesi muhtemel görünürken, kaldıraçlı işlem kapatmaları ile biraz daha alt seviyelere indiği ve oradan toparlandığı görülmekte.


Piyasadaki kaldıraçlı pozisyonlar çok fazla etkikenmesi sonrası teminat açığı olan yatırımcıların borsa satış eğilimleri artması, döviz stoğu olan firmaların değerlerinin düşerken, borcu olan firmaların artması, bankacılık ve finans sektörü hisselerinin yükselmesi normal görülmektedir.


Yorumlar

Yatırım tavsiyesi değildir

https://www.kpro.com.tr


Kpro | Yönetim | Finans

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı