21 Haziran 2021 Pazartesi Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Rusya Türkiye'ye uçuşları açtı.


İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerini muhafazakar İbrahim Reisi kazanırken nükleer anlaşmayı canlandırma görüşmelerine ara verildi.


Çin Merkez Bankası (PBoC), politika faizi olarak baz alınan kredi faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 3,85 düzeyinde tuttu.


Moody's Analytics baş ekonomisti Mark Zandi, şahin bir Fed'in hisse senedi piyasalarında yüzde 10 ile 20 arasında bir geri çekilmeyi ateşleyebileceği uyarısında bulundu


Avrupa Merkez Bankası üyesi Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, 2021 yılı sonrasında yönelik enflasyon projeksiyonlarının şu an için bir faiz artırımı ihtiyacına işaret etmediklerini söyledi


Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan ankete göre, Acil Varlık Alım Programı (PEPP) çerçevesinde varlık alımları 2022 Mart ayında sona erecek


Wells Fargo analistleri, gelecek hafta yapılacak olan İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Komitesi toplantısında tahvil alımının azaltılacağı yönünde sinyal vermesi bekleniyor.


Çin'in Sichuan eyaleti de kriptopara madenciliğini yasakladı


Türkiye CDS Primi 389.66 puan

Vix korku endeksi %16.62 artıda 20.70


Yorumlar


Dünya'da


Merkez Bankaları ağırlıklı olarak piyasalarda düşük faiz ve tahvil alım programı ile bol para ile aşırı fiyatlanan borsalar, emtia, gayrimenkul fiyatlarında sert düzeltme hareketlerine yol açmaması için ağırlıkla önce tahvil alım programının azaltılması ve sonra faiz artırımını ve enflasyonun geçici olduğunu öngörmekte.


Piyasalar ise enflasyonun kalıcı olabileceğini ve faizlerin artabileceğini ancak faiz artsa bile negatif reel faizin devam edeceğini öngörmekte. Bununla birlikte bu haberler satış yapılmasına ve sonra aynı haber akışı ile alım gelmesi için gündem oluşturulmasına neden olmakta.


Türkiye'de

Türkiye'de tüketici güveninin artması, aşılama ve turizm gelirlerinin artacağı beklentisi ile olumlu iken, yurtdışı etkiler dolar kurunun artmasına yol açmakta.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı