22 Mart 2021 Günlük Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |

Türkiye CDS primi 308.61 puan Vix korku endeksi %2.92 ekside 20.95 puan

Elvan: Maliye politikalarını, para politikasını tamamlayıcı itici istikrarını sağlamak için devam edeceğiz

Bakan Elvan: Serbest piyasa politikasından herhangi bir taviz olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına uygulanmasına yöneliktir devam açık

Fitch: Faiz Artırımı Bankaların Karlılıklarını Baskı Altına Alacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu,Para Politikası Kurulu toplantılarının daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacağını söyledi.

Uluslararası Yatırım kuruluşu Goldman Sachs, Biden yönetiminden 4 trilyon dolarlık daha teşvik adımı atmasını bekliyor

İran Lideri Hamaney: Nükleer anlaşmaya dönmek için acelemiz yok

ABD Başkanı Biden, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesinin hayal kırıklığı yarattığını açıkladı

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Geoffrey Okamoto, daha güçlü bir global ekonomik toparlanmaya yönelik gelişen işaretler olduğunu, ancak ciddi risklerin devam ettiğini vurguladı

TCMB politikasını eleştiren Kavcıoğlu'nu atamasını değerlendiren Morgan Stanley, yapılan değişikliğin kısa vadede belirsizliği artırdığını vurguladı.

Naci Ağbal, faiz oranlarını yükselttiğinde, Yatırımcılar tarafından alkışlandı fakat iki gün sonra işsiz kaldı. • Yerine atanan Kavcıoğlu, Erdoğan'ın yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olduğu şeklindeki alışılmadık görüşünü paylaşıyor. - Financial Times

Toyota, Nissan, Honda ve diğer Japon otomobil üreticilerinin çip tedarikçisi olan Renesas Electronics'in çip fabrikasında bir yangın meydana geldi. Bu yangın sektördeki çip kıtlığını daha da ağırlaştırabilir.

ABD Savunma Bakanı: Müttefiklerimizi Rus ekipmanından uzak durmaya çağırıyoruz

Barclays, TCMB'nin faizi Ekim ayına kadar yüzde 19'da tutacağı ve 4'ncü çeyrekte 350 baz puan faiz indireceği beklentisini devam ettiriyor

Eurasia Group: "Ağbal'ın aniden kovulması, ortodoks olmayan politikalara dönüşe işarettir ve yatırımcı güvenini yok ederek ekonomiyi en sonunda sermaye kontrollerine götürecektir."

Mısır, Türkiye'nin, İstanbul'da yayın yapan Müslüman Kardeşler bağlantılı televizyon kanallarına Mısır karşıtı yayınları durdurma talimatı vermesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Borsanın Haftaya Hızlı Satışlarla Başlaması Bekleniyor.Analistlerin BIST100 Endeksi açılış fark değerine ilişkin medyan tahmini -46,50, ortalama tahmin ise -49,83 puan oldu.

Yurtdışı yerleşik menkul kıymet ve swap pozisyonları Hisse senedi: 29,2 milyar$ DİBS: 9,6 milyar$ ₺ tahvil: 0,3 milyar$ eurobond: 51,3 milyar$ eurobond: 39,1 milyar$ Yurtdışı yerleşik swap pozisyon~ 22,6 milyar$

Yorumlar

Dünya'da ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş eğilimi devam etmekle birlikte, borsaların yükselmekte zorlandıkları görülüyor.

ABD nin Rusya ve İran'a olan yaptırımları ve Çin'le olan görüşmeler takip edilmekte.

Türkiye'de Naci Ağbal'ın görevden alınması sonrası, yeni Merkez Bankası Başkanı faizlerin değiştirilemeyeceği ifade edilse de ortaya çıkan güvensizlik, faizlerin ineceği beklentisi , erken seçim ihtimalinin HDP"nin kapatılma davası, Saadet Partisi tabanına dönük olarak İstanbul Sözleşmesinden vazgeçilmesi, fezlekelerin gündeme gelmesi, seçim yasasında yapılması planlanan değişiklikler ile artması piyasalarda dalgalanmalara yol açacaktır.

Faiz indirimi beklentisinin öne çekilmesi özellikle sıcak para yatırımcısının tedirgin olmasına neden olacağı için TSI 11 itibariyle Londra piyasalarındaki swap hareketleri yakınen takip edilmesi gerekmektedir.

Söz konusu durumun sıcak para hareketlerini etkilemesi durumunda kurlar yeni denge oluşana kadar yukarı yönlü hareket etme eğiliminde olacaktır.

Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı