25 Haziran 2021 Cuma Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


ABD’nin büyük bankaları Fed’in ‘stres testi’ni geçti


İsrail yönetimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle kapalı mekanlarda maske takma zorunluluğunu yeniden uygulama kararı aldı.


İngiltere seyahat listesini güncelledi, Türkiye kırmızı listede kalmaya devam etti. İngiltere hükümeti tarafından, kırmızı listeye alınan ülkelere seyahat yasağı getiriliyor ve o ülkeden gelen kişilerin 10 gün boyunca belirlenmiş otellerde karantinaya girmesi gerekiyor


Meksika MB politika faizini 25bps arttirdi. 4.25%


Adana, Yozgat, Elazığ, Bursa ve İstanbul Sakura Şehir Hastaneleri'nin işletmesini Rönesans Holdingden Danimarkalı ISS Facilities şirketine satın aldı.


Credit Suisse 2021 servet raporu yayınlandı.Pandemiyle beraber dünyada eşitsizliğinin çok arttığı görülüyor.Dünya nüfusununun %1.1'i olan 56 Milyon kişi servetin %56'sına sahip.Nüfusun %55'i olan 2.9 Milyar kişi ise servetin sadece %1.3'üne sahip.


MSCI, Arjantin'i gelişen piyasa statüsünden çıkardı


Resmi Gazetete yayınlandı: 8 üniversiteye 10 fakülte kuruluyor


El Salvador Başkanı Bukele, Bitcoin'in 7 Eylül'den itibaren resmi para olacağını duyurdu

Alkollü içecekler ve tütünde ÖTV Temmuz-Aralık'ta artmayacak-Resmi Gazete


St Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD'de enflasyonun önümüzdeki aylarda daha güçlü olabileceği uyarısında bulundu


Kapasite Kullanım Oranı, Haz'21 - İmalat sanayinde MA kapasite kullanımı önceki aya göre 1,1 puan artarak %76,3 oldu.


TCMB Rezervleri, 18 Haz - Rezervler önceki haftaya göre 2,5 mr arttı ve 97,3 mr USD oldu. Döviz rezervi 4,3 mr artarak 56,0 mr USD; altın ise 1,9 mr azalarak 41,3 mr USD oldu.


Yılbaşından itibaren bakıldığında ise döviz rezervi 8,1 mr USD arttı; altın ise 0,9 mr USD azaldı.


Menkul Kıymet İstatistikleri, 18 Haz - Yurt dışında yerleşik kişilerin önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 3,20 mn USD azaldı; DİBS ve ÖST portföyü ise 2,00 mn USD arttı.


YP Mevduatları, 18 Haz - Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 2,58 mr USD azaldı ve 225,91 mr USD oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 2,00 mr USD azalarak 141,47 mr USD; tüzel kişilerin mevduatı 0,58 mr USD azalarak 84,45 mr USD oldu.

ABD’de istihdam güçlü. İşsiz sayısının açık işlere oranı tarihi düşük seviyeler indi.


Türkiye CDS primi 380.37 puan Vix korku endeksi %2.14 ekside 15.97 puan


Yorumlar


Dünya'da


Vatandaşlarının tamamına yakın bölümünü aşılayan İsrail'in artan vakalar karşısında aldığı kapalı alanlarda maske zorunluluğu pandemi süreci konusunda aşılamanın etkinliği tartışmalarını gündeme getirebilir.


ABD de kritik olan istihdam verisinin, öncü gösterge olabilecek işsiz sayısının açık işlere oranın düşmesi, faiz artırımı konusunda beklentileri öne çekmesi fiyatlanabilir.


Türkiye'de

Yerli yatırımcıların 2