28 Haziran 2021 Pazartesi Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Türk Tabipleri Birliği (TTB), corona virüste Delta varyantının etkisini artırdığı Hindistan ve çevresinden gelenlere zorunlu karantina uygulamasına son verilmesine tepki göstererek, "Delta varyant sayıları artıyorken kararlar hangi bilimsel kriterlere göre alınmaktadır?" diye sordu.


İstanbul Tabip Odası, Üsküdar'da, "Plandemi Büyük Buluşması" adıyla düzenlenen aşı karşıtı eylemde konuşma yapan doktor Bilgehan Bilge için soruşturma açıldığını duyurdu.


Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD'nin konut piyasasında "ani bir yükseliş ve düşüşe" tahammül edemeyeceğini, böyle bir durumun finansal istikrarı tehdit edeceğini söyledi


Uluslararası yatırım kuruluşu Morgan Stanley ilk Fed faiz artırımını 2023 3. çeyrekte bekliyor.

Uluslararası yatırım kuruluşu JP Morgan tarafından hazırlanan raporda, Bitcoin'de fiyatın henüz sağlıklı noktaya gelmediği, bununla birlikte piyasada iyileşme döneminde olunduğu vurgulandı


Gözlerin OPEC+'nın 1 Temmuz'da yapacağı toplantıya çevrildiği petrol piyasalarında Brent petrolünün fiyatı bu sabah Ekim 2018'den bu yana görülen en yüksek seviyeyi test etti


İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance'ın ülkedeki operasyonlarını durdurmasını istedi. FCA ayrıca tüketiciler için Binance hakkında uyarı yazısı yayınladı.


Halkbank Genel Müdürü:ABD’deki yabancı devlet yargı bağışıklığı yasasına göre yabancı devlet organlarının ABD’de yargılanamayacağını, Halkbank’ın da bu yasaya tabi olduğunu savunan Arslan, “Bu savunmamız kabul edilirse dava düşer. Bununla birlikte diğer yandan da savcılıkla temas hâlindeyiz. Acaba dava bitmeden de birtakım anlaşma zeminleri olabilir mi, diye. Onu da başka bir ekip üzerinden yönetmeye çalışıyoruz” dedi.


TMSF, Sürat Kargo'yu 325 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkardı.İhale 28.07.2021 de.

UBS, yıl sonu Dolar/TL tahminini 9.00’dan 9.30’a, 2022’nin ikinci çeyreği için tahminini de 9.40’tan 9.70’e çıkardı.


TÜİK'in Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'na göre, TÜFE'den arındırılmış ortalama esas iş gelirleri 2013-2019'da işverenlerin ortalama reel geliri %50, ücretlilerin geliri %13 arttı.


Türkiye CDS primi 379.68 puan


Vix korku endeksi %2.19 ekside 15.62 puan


YorumlarFed üyelerinin birbirinden farklı açıklamalarına rağmen genel eğilim düşük faizin devam edeceği ve Fed'in borsa ve gayrimenkul fiyatlarında düşmeye izin vermeyeceği, enflasyonun kalıcı olacağı şeklinde.


Kriptoparalar konusunda Çin yaptırımları ve İngiltere'de kripto para borsasına dönük yaptırımlara rağmen, negatif faiz ortamının devam edeceği yönünde olumlu haberlerin sayısında artış bulunmakta.


Türkiye'de CDS primlerindeki hafif geri çekilme dikkat çekmekte. Dünya"daki düşük faizler dikkat çekmekle birlikte yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi görünmemekte.


Enflasyon ve yurtdışı faiz beklentileri yıl sonu döviz kuru beklentilerini yukarı çekmekte.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı