30 Temmuz 2021 Ekonomi Bülteni


Japonya hükümeti, corona virüsü vakalarının rekor seviyeye çıkmasının ardından Olimpiyatlar'a ev sahipliği yapan Tokyo'nun yakınında üç bölgede ve Osaka'da 31 Ağustos'a kadar olağanüstü hal ilan edilmesini teklif etti.


İsrail, Delta varyantının riski artırması nedeniyle 60 yaş üstündekilere üçüncü doz Covid-19 aşısı yapmaya başlayacağını açıkladı


Mevduat Hesaplarındaki Stopaj desteği ile KDV desteği Eylül ayının sonuna kadar uzatıldı.


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global'in verilerine göre, ABD'de güçlü ekonomik toparlanma rekor sayıda şirketin kredi notlarının yukarı yönlü revize edilmesine yol açtı


Borsa İstanbul'da Yatay Açılış Bekleniyor Analistlerin BIST100 Endeksi açılış fark değerine ilişkin medyan tahmini -1,40, ortalama tahmini ise -0,41 puan oldu.


Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırı, Tem'21 - 4 Kişilik Aile Açlık Sınırı aylık %1,35 arttı ve 2.903 TL oldu. Buna göre artış yıllık %20,65 oldu. 4 Kişilik Ailenin Yoksulluk Sınırı ise 9.457 TL oldu.


YP Mevduatları, 16 Tem - Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 1,77 mr USD arttı ve 230,00 mr USD oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 0,91 mr USD artarak 143,49 mr USD; tüzel kişilerin mevduatı 0,86 mr USD artarak 86,51 mr USD oldu.


TCMB Rezervleri, 16 Tem - Rezervler önceki haftaya göre 0,8 mr arttı ve 104,9 mr USD oldu. Döviz rezervi 0,3 mr artarak 62,9 mr USD; altın ise 0,5 mr artarak 42,0 mr USD oldu. Yılbaşından itibaren bakıldığında ise döviz rezervi 9,0 mr USD arttı; altın ise 1,8 mr USD arttı.


Menkul Kıymet İstatistikleri, 16 Tem - Yurt dışında yerleşik kişilerin önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 62,00 mn USD azaldı; DİBS ve ÖST portföyü ise 64,80 mn USD arttı.


Ekonomik Güven Endeksi, Tem'21 - Ekonomik Güven Endeksi önceki aya göre %2,3 oranında yükseldi ve 100,1 oldu.


Türkiye CDS primi 377.60 puan

Vix korku endeksi %0.61 ekside 17.70 puan


Yorumlar


Dünya'da


Delta varyantı etkisi ile yeni aşılama ve karantina tedbirlerine başvurulması, sonbaharda yeni tedbirlerin Dünya çapında alınabileceğini göstermesi açısından önemli.


Türkiye'de

Stopaj desteğinin Eylüle kadar uzatma kararına rağmen yerli yatırımcıların döviz talebinin devam ettiği görülmekte.


Mevcut mevduat faiz oranları ve resmi enflasyon karşılaştırıldığında net mevduat faiz getirileri enflasyonun altında kaldığı görülmekte.


Kapanma tedbirlerinin kaldırılması ile birlikte güven endeksleri artarken, artan vaka sayıları ve İsrail gibi aşılamada önde olan ülkelerdeki vaka artışları dikkate alındığında kapanma/karantina tedbirlerin alınması sonbaharda imkan dahilinde olacak görünmekte.


Yabancıların borsadan çıkış, tahvil piyasasına giriş eğilimleri devam etmekte.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı