5 Temmuz 2021 Pazartesi Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Pof.Uğur Şahin:Aşılamanın pandemiyi kontrol altına alma konusunda yardımcı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla herkesin aşılanması çok önemli. Bu muhtemelen 3-4 ay içinde Türkiye’de de gerçekleşecek.


İsrail'de yapılan araştırma: BioNTech'in Delta varyantına karşı etkinlik oranı %70


Sağlık Bakanlığı Verileri: İlk doz aşılamada %43 seviyesinde. İkinci dozu da uygulanmış tam aşılanma oranımız %19


Delta varyantının etkili olduğu Rusya'da Ocak'tan bu yana en yüksek günlük koronavirüs vakası kaydedildi


Türkiye Elektrik İletim A.Ş özelleştirme kapsamına alındı


Küresel hisse senedi fonlarına sermaye girişi 20 yılın zirvesinde. Financial Times gazetesinin haberine göre hisse senedi fonlarına bu yıl yaşanan para girişi tarihi zirvelerde bulunuyor.


Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, Nisan 2022'desona erecek olan OPEC+ global arz anlaşmasının uzatılması gerektiğini söyledi.

Perşembe ve Cuma günü yapılan görüşmelerde üretim artırımı ve arz kısıntısı anlaşmasının uzatılması konusunda anlaşamayan OPEC+ üyeleri bugün müzakerelere devam edecekler
Reel sektörün döviz net döviz açığı Nisan’da bir önceki aya göre 1 milyar dolara yakın artış kaydederek 7 ayın zirvesine ulaştı


Enflasyon Araştırma Grubu:

ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Haziran ayında %3.28 arttı. Son altı aylık enflasyon oranı %19.16 olarak gerçekleştiTürkiye'de Haziran ayında TUFE aylık %1,94(Beklenti %1,42), yıllık %17,53(Beklenti %16,92) oldu.

Türkiye CDS primi 385.43 puan

Vix korku endeksi %2.65 ekside 15.07 puan


Yorumlar


Dünya'da


Fed düşük faiz programının devam edeceği beklentileri ve yüksek enflasyon nedeniyle oluşan negatif reel faizin etkisi ile başta Amerikan borsalarına para girişi devam etmekte ve borsalar yeni rekorlar kırmakta.


Diğer ülkelerde de devam eden negatif reel faiz ve getirdiği parasal genişleme enflasyon yaratmaya devam etmekte..


Petrol fiyatlarının yönü OPEC+ toplantısı sonrası netleşmesi beklenmekte. Bu yön diğer emtia fiyatlarının ve kısmen enflasyonu yönünü de belirlemesi açısından önemli olacaktır.


Türkiye'de


Enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesi, faiz indiriminin kısa vadede mümkün olmadığını göstermesi açısından önemlidir.


ENAG enflasyonun aylık %3.28 gelmesi enflasyon rakamlarının halen yüksek olduğunu ve enflasyon verilerinin TÜİK rakamlarına yansımadığını göstermektedir.

Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr


7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Haftalık Ekonomik Bülten Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu kaldırıldı Avusturya'ya girişlerde tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırıldı Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma kararı