9 Temmuz 2021 Cuma Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Covid önlemlerini 26 Haziran'dan itibaren büyük ölçüde gevşeten Hollanda'da vaka sayıları bir kez daha hızla artmaya başladı. Birçok eğlence mekanı, yeniden kapanma kararı aldı.


ABD'de Biden yönetiminin Sincan'daki insan halkaları ihlaleleri gerekçesi ile daha fazla sayıda Çin şirketini kara listeye almaya hazırlandığı bildirildi


Avrupa Parlamentosu, Türkiye'de muhalefete yönelik baskıyı kınadı


Biden: ABD'nin en uzun savaşını bitiriyoruz. Başka bir ABD neslini daha Afganistan'daki savaşa göndermeyeceğim


İstanbul Fırıncılar Odası: Ekmeğe yüzde 20-25 zam kaçınılmaz


Jaguar Land Rover otomotiv firması küresel çip krizinin kötüleştiği konusunda bir açıklama yaptı.


Tasarruf finansman sektöründe tasfiye edilen 21 şirkette 44 bin 500 hesap bulunuyor. Bu kişilerin bugüne kadar ödedikleri 601 milyon TL’nin akıbeti ise belirsizliğini koruyor.


Reuters’a konuşan bankacılık kaynakları ve yetkililer, hükümetin seçim öncesi dönemde büyümeyi destekleyecek yeni bir kredi genişlemesi için kamu bankalarını hazır hale getirmek istediğini belirtti.


TCMB Rezervleri, 2 Tem - Rezervler önceki haftaya göre 0,1 mr arttı ve 100,2 mr USD oldu. Döviz rezervi 0,4 mr artarak 59,6 mr USD; altın ise 0,3 mr azalarak 40,6 mr USD oldu. Yılbaşından itibaren bakıldığında ise döviz rezervi 6,3 mr USD arttı; altın ise 1,6 mr USD azaldı.


YP Mevduatları, 2 Tem - Yurt içi yerleşiklerin yabancı para mevduatları önceki haftaya göre 0,51 mr USD azaldı ve 226,02 mr USD oldu. Gerçek kişilerin mevduatı 0,03 mr USD artarak 141,88 mr USD; tüzel kişilerin mevduatı 0,54 mr USD azalarak 84,15 mr USD oldu.


Menkul Kıymet İstatistikleri, 2 Tem - Yurt dışında yerleşik kişilerin önceki haftaya göre hisse senedi portföyü 38,10 mn USD azaldı; DİBS ve ÖST portföyü ise 80,20 mn USD arttı.


Dış Ticaret Beklenti Anketi, 3Ç21 - İhracat beklenti endeksi 4,4 puan azalarak 127,6 oldu. İthalat beklenti endeksi ise 2,9 puan artarak 114,5 oldu.


Hazine Nakit Gerçekleşmeleri, Haz'21 - Nakit dengesi 7,22 mr TL açık; faiz dışı denge 0,48 mr TL açık verdi. Yılbaşından itibaren bakıldığında nakit dengesi 38,3 mr TL açık; faiz dışı denge 36,2 mr TL fazla verdi.

İhracat İklimi Endeksi, Haz'21 - İSO & IHS Markit Türkiye İhracat İklimi Endeksi 58,5 oldu. (ö:58,4)


Türkiye CDS primi 390.83 puan


Vix korku endeksi %17.28 artıda 19.0 puan.


Yorumlar


Dünya'da


ABD borçlanma tavanına dönük kongrede henüz net bir plan olmaması vix korku endeksini artırmış durumda. ABD 10 yıllık tahvili faizleri %1.25 e kadar düşmüş olduğu ve Bankaların tahvil portföylerinde ciddi artış yaşandığı görülmekte.


FED'in ters repo işlemi ile piyasadan çektiği fazla para 1 trilyon dolara yaklaşmış durumda. Bankaların enflasyonun altında yer alana tahvillere yüklenmesinin nedeni ise tahviller karşılığı FED"den %0,25 ile borçlanma imkanlarının 2023 başına kadar devam edeceği beklentileri.


Para bolluğunun devam edeceği beklentisi enflasyonu artırıp, piyasaları rahatlatırken, talepte şimdilik sorun yaşanmaması piyasaların yatay şekilde devam etmesine yol açmakta.


Çin enflasyon verilerindeki hafif düşüşlerin üretimin artmasına bağlı olduğu ifade ediliyor.


Uzun vadeli senaryolar ise enflasyonla birlikte talep yetersizliği ile birlikte durgunluk dönemine geçiş yapılacağı (stagflasyon) ve bu durumdan piyasaların olumsuz etkileneceği yönünde.


Delta varyantı nedeniyle yeni kapanmalar gerçekleşmesi ve 3. doz aşı uygulanma gerekliliğinin ifade edilmesi olumsuz gelişmeler..


Türkiye'de


Yabancıların küçük hacimli olarak borsadan çıktığı ve tahvil aldığı görülmekte.


Yerli yatırımcıların yön bulma konusunda zorlandığı görülmekte. Parite etkisinden arındırılmış döviz mevduatı halen artma eğiliminde iken düşük mevduat faizi yatırımcılara cazip gelmez iken, borsadan geçen ay 260 bin yatırımcının çıkması, yatırımların yönü konusunda kararsızlığı ortaya koymakta.


Kur artışlarına rağmen ihracat beklentisin azalması ve ithalat beklentisinin artması cari açık anlamında olumsuz.


Yorumlar Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr