Günlük Ekonomik Bülten 18 Mart 2021 Perşembe

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans |


Türkiye CDS primi 322.41 puan Vix korku endeksi %2.83 ekside 19.23 puan


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. İddianame Yüksek Mahkeme'ye gönderildi.


ABD: HDP'yi kapatma çabası Türkiye'de demokrasinin altını daha da oyar

Koca-Bu ay 4.5 milyon doz Biontech aşısı ülkemize gelecek.


DSÖ uzmanları Johnson & Johnson aşısının varyant ülkelerinde kullanılmasına onay verdi-AFP


- EPDK, akaryakıtta tavan fiyat kararı aldı-Bloomberg HT - EPDK Başkanı Yılmaz: Akaryakıt fiyatlarında 17 ila 20 kuruş indirim olacak


Biden, Rusya'nın ABD seçimlerine karıştığı iddiaları için “Putin, seçimlere karıştığı için bedelini ödeyecek”" Bence, Rusya’nın lideri Putin bir katil” ifadelerini kullandı.

Rusya, Biden'ın Putin hakkındaki açıklamasından sonra Washington'daki Büyükelçisi'ni Moskova'ya çağırdı


ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Karar 11 üyenin oy birliği ile alındı.


Fed/Powell: Yıl ilerledikçe işgücü piyasaları ve enflasyon konusunda daha hızlı ilerleme sağlamaya başlamayı bekliyoruz. Enflasyon yüzde 2 hedefinin altında olmaya devam ediyor. Faiz artırımı için maksimum istihdama, yüzde 2 enflasyona geçici olmayan bir şekilde ulaşmak gerekli.Ekonomi istihdam ve enflasyon hedeflerinden oldukça uzakta. Fed, ihtiyaç olduğu sürece destek sağlamaya devam edecek.Henüz varlık alımlarını azaltmayı konuşmaya başlamanın zamanı değil. Ekonomik toparlanma sona ermekten uzak, inişli çıkışlı.Hala işlerine geri dönmeleri gereken 10 milyon insan var


“Terör propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl hapis cezası verilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü


Fitch, Türkiye'nin 2021 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 10,5'ten yüzde 11,5'e yükseltirken, 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 9,5'ten yüzde 9,2'ye indirdi -Fitch, TCMB'nin politika faizinin bu yıl sonu yüzde 15,00, gelecek yıl sonu yüzde 12,00'ye inmesini bekliyor -Fitch, USDTRY'nin bu yıl sonu 7,25, gelecek yıl sonu 7,50 olmasını bekliyor


Statista'nın araştırmasına göre Türkiye, dünyada en fazla kripto para kullanan ülkeler arasında 4. sırada.


Yasa taslağına göre, Türkiye’de mukim şirketler ile yurtdışında mukim kurumların Türkiye şubeleri, kârlarının dağıtılmadığı veya şubedeki kazanç ana merkeze aktarılmadığı durumda bu kazançlara 2020 ve 2021’de yüzde 10, 2022’de yüzde 5 tevkifat uygulanacak


Yorumlar


Dünya'da

FED in faizi değiştirmemesi, tahvil alım programına devam edeceği ve faizlerin enflasyon kalıcı olarak %2 olacağı ve istihdamın virüs dönemi öncesine dönene kadar bu politikanın devam edeceği güçlü vurgusu borsa, altın ve kripto paraları yükseltti, dolar paritesini düşürdü.

Biden'ın Putin'e katil demesi ve seçimlere Rusya müdahalesi vurgusu Rusya yaptırımlarının etkin olacağı anlamını taşımakta.


Türkiye'de

HDP'nin kapatılma davasının açılması ve Gererlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi, bir yandan olası bir erken seçim öncesi hareket olarak yorumlanabilirken, bir yandan da ABD deki Halkbank davasına farklı bir karşılık verilmesi olarak yapılan yorumlar bulunmakta.

Ancak söz konusu gelişmeler, ABD ve AB ilişkileri hali hazırda gergin iken bu gerginliği ciddi bir şekilde artıracak gelişmeler olarak dikkati çekmekte.


Bu durum artan ABD tahvil faizleri nedeni ile bizim gibi gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı yaratırken, siyasi risklerin artması bu para çıkışını hızlandırarak döviz kurlarını hızlı bir şekilde yukarı çekme potansiyeli bulundurmakta.


Bugün beklenilen Merkez Bankasının %1 ve üzerinde bir faiz artışı yapmaması bu süreci hızlandırabilecek gelişme olabilir.


Yorumlar Kpro l Yönetim l Finans l Yatırım tavsiyesi değildir https://www.kpro.com.tr0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

5 Mayıs 2021 Ekonomi Bülteni

Günlük Ekonomik Bülten Kpro l Yönetim l Finans | Türkiye CDS primi 420.98 puan Vix korku endeksi %6.39 artıda 19.48 puan ABD Hazine Bakanı Yellen: ABD ekonomisinin aşırı ısınmasını önlemek için fai